niedziela, 29 stycznia 2023r.

Adwokat, czy radca prawny? Kto lepiej nam pomoże?

Adwokat, czy radca prawny? Kto lepiej nam pomoże?

Adwokat i radca prawny. Czym różnią się oba zawody i z jakimi sprawami można się do nich udać? Kto skuteczniej pomoże w rozwiązaniu naszego problemu? Otóż zacząć należy od tego, że radca prawny, czy w Krakowie czy małym miasteczku, ma takie same uprawnienia jak adwokat, a realnie występujące między tymi grupami różnice są niewielkie. Rozróżnienie między nimi ma obecnie znaczenie bardziej historyczne, kiedy to radcowie prawni nie mieli uprawnień do reprezentacji klientów w sprawach karnych. Obecnie posiadają pełną gamę zezwoleń.

Radca prawny a adwokat

Faktyczna różnica między tkwi w tym, że adwokat nie może być zatrudniony na umowę o pracę, a radca prawny tak. Zatem Kancelaria Prawna Kraków może składać się z radców prawnych świadczących poza nią swoje usługi na podstawie umowy o pracę w różnych przedsiębiorstwach. Adwokat natomiast może świadczyć stałą obsługę prawną firm wyłącznie na podstawie umowy o świadczenie usług. Warto pamiętać, że oba podmioty posiadają pełne uprawnienia do doradzania i reprezentowania klientów.

Adwokat i radca prawny

Są to zawodowi pełnomocnicy świadczący pomoc prawną osobom prywatnym, jednostkom organizacyjnym, urzędom i podmiotom gospodarczym. Kancelaria radcy prawnego Kraków zajmuje się więc udzielaniem porad prawnych w pełnym zakresie, przygotowywaniem opinii prawnych, przygotowywaniem i opiniowaniem umów, pism procesowych, dokumentów, prowadzeniem postępowań sądowych, polubownych i egzekucyjnych oraz negocjacji, reprezentacją klientów przed sądami, urzędami, organami ścigania i innymi instytucjami, obsługą prawną przedsiębiorców i instytucji. Tym samym i radca prawny i adwokat udzielą pomocy w sprawach cywilnych, karnych, karnoskarbowych, gospodarczych, sądowo-administracyjnych, egzekucyjnych, budowlanych, ubezpieczeniowych, spadkowych, rodzinnych, itd.

Reprezentacja

Jak wspomniano wcześniej, zarówno adwokat, jak i radca prawny mogą reprezentować nas w sądzie oraz przed instytucjami i organami administracji publicznej, przed sądami administracyjnymi i organami ścigania. Radca prawny może swobodnie występować jako obrońca w sprawach karnych, wykroczeniowych, karnoskarbowych i jako pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego. Może również być pełnomocnikiem we wszelkich sprawach cywilnych, rodzinnych, spadkowych i karnych oraz z zakresu prawa pracy. W zależności od udzielonego pełnomocnictwa, radca prawny może kompleksowo wykonywać wszystkie czynności w naszym imieniu z wyjątkiem tych wymagających osobistego stawiennictwa czy wykonania określonej czynności, jak np. złożenie wyjaśnień w postępowaniu sądowym.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Wykładziny PCV – jak położyć? Czy możemy wykonać to samodzielnie?

1 stycznia 2021

Wykładziny PCV to proste i szybkie rozwiązanie, jeśli chcemy zmienić wystrój pomieszczenia lub czeka nas jego wykończenie. Wiąże się to z niewielkimi wydatkami, a więc jest to bardzo popularna metoda.…

Czytaj więcej