piątek, 12 lipca 2024r.

Boli Cię szyja? Czas zmienić materac!

Boli Cię szyja? Czas zmienić materac!

Wstajesz rano i znów czujesz to zmęczenie… Uciążliwy ból karku i pleców jak co dzień towarzyszy ci do momentu rozgrzewki. Zadajesz sobie pytanie, co się dzieje? Czy to efekt starzenia się ciała? A może chodzi o coś innego? Najprawdopodobniej winę za ten stan ponosi nieodpowiednio dobrany materac…

Skąd pojawia się problem bólu?

To odczucie związane jest przede wszystkim z nadmiernym obciążeniem mięśni, oraz nieprawidłową pozycją podczas spania. Dobry materac powinien dostosowywać się do ciężaru  ciała i stanowić dla niego odpowiednią przeciwwagę. To pozwala na komfortowe ułożenie się, rozprężenie wszystkich mięśni i spokojny sen.

Gdy jednak materac jest źle dobrany, lub po prostu zużyty mogą pojawiać się liczne problemy. Nieodpowiednio uginające się punktowe sprężyny produktu mogą powodować złe ułożenie pozycji ciała i odczuwalne nad ranem bóle mięśni karku. Warto zadbać o takie podłoże, które nie będzie ani za twarde ani za miękkie dla poprawienia komfortu wypoczynku.

Są także inne przesłanki złego doboru materaca

Bóle karku oraz pleców to nie jedyne objawy nieprawidłowego snu. Posiadacze nieodpowiednich materacy często skarżą się na drętwienie kończyn w ciągu dnia, ogólne zmęczenie i zmniejszenie koncentracji. Nieodpowiednie podłoże może przy dłuższym okresie stosowania powodować zwiększone łaknienie i nieustanną chęć jedzenia słodyczy Przyczynia się też do powstawania reakcji alergicznych ( na przykład świąd skóry) oraz powoduje rozwoju bezsenności.

Wszystkie te objawy mogą pochodzić z jednego źródła – niedostosowanego materaca. Sen powinien być dla naszego ciała momentem całkowitej regeneracji i rozluźnienia. Odpowiednia struktura podłoża na którym śpimy zapewni dobrą wyporność i dopasowanie materiału do ciała. A zużyty, lub nieodpowiedni materac powodować będzie:

  • efekt przewracania się z boku na bok w celu szukania dogodnej pozycji
  • możliwość drętwienia kończyn
  • częste przebudzenia w nocy i problemy z ponownym zaśnięciem
  • nadmierne zapadanie fragmentów ciała  w skutek czego będą one leżeć nieprawidłowo

Jak zniwelować ból szyi?

Duże znaczenie dla komfortu snu ma dobranie odpowiedniej twardości materaca. Wykorzystanie zbyt miękkiego modelu może powodować problemy z porannym rozprostowaniem pleców i rozciągnięciem mięśni szyjnych. Z kolei zbyt twardy materac powoduje problemy z ugięciem ciała, może także przyczyniać się do powstania efektów drętwienia i mrowienia. Błędnym przekonaniem jest powielany mit mówiący, że im twardsze podłoże tym zdrowsze – powinno być ono przede wszystkim indywidualnie dopasowane do potrzeb użytkownika.

Podczas doboru materacu ważna jest także wysoka elastyczność punktowa. Ułatwi ona równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki zastosowaniu systemu indywidualnych sprężyn możliwe jest ugięcie materaca w konkretnym obszarze i pod wpływem odpowiedniej siły nacisku ciała. Pozwoli to ustawić ciało w jego naturalnej pozycji i maksymalnie rozprężyć pracujące w dzień mięśnie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Kraków – gdzie najlepsza pizza? Ranking dzielnic

1 listopada 2020

Włoska pizza wykorzystuje piec opalany drewnem lub kamieniem rozgrzanym w przedziale od 300 do nawet 500 stopni Celsjusza. Jest to optymalna temperatura, aby upiec idealną pizzę. Poza tym najważniejszym składnikiem…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady