czwartek, 20 czerwca 2024r.

Buty do biegania – na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu?

photo 1600712662084 e54770a9668ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxTaG9lJTIwcnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjY1MzI1Mzc2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Nie trzeba być zawodowym sportowcem, żeby rozpocząć przygodę z bieganiem. Przyda się jednak odpowiednie wyposażenie, a w szczególności dopasowane buty męskie do biegania. To element ubioru, który jest szczególnie ważny, ponieważ chroni nasze stopy i kostki przed urazami. Nie należy zatem wybierać pierwszych lepszych produktów, tylko najlepiej postawić na sprawdzone markowe warianty…

Buty do biegania muszą być dostosowane do nawierzchni

Jogging możemy uprawiać na różnym podłożu, najczęściej jednak dzieli się je na dwa podstawowe typy, to znaczy twarde (asfalt, kostka brukowa) oraz miękkie (trawnik). Kupując profesjonalne buty do biegania musimy zastanowić się, do czego będą one nam służyć, ponieważ ma to istotne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa treningu.

Do biegu po twardszej nawierzchni trzeba bowiem znacznie lepszej amortyzacji stóp. W tym przypadku stosuje się elastyczne kauczukowe podeszwy, które wspomagają rozkład ciężaru na całą powierzchnię kończyny. Z kolei podczas joggingu terenowego bardziej liczy się zachowanie równowagi i pokonywanie przeszkód. Dlatego w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będą buty do biegania z wytrzymałą cholewką i agresywnym bieżnikiem.

Rozmiar również ma znaczenie

Aby podczas treningu czuć się komfortowo, należy dobrać odpowiednią długość butów. Ze względu na fakt, że stopy pod koniec dnia mogą być lekko opuchnięte, dobrze jest postawić na produkty o pół rozmiaru większe. W ten sposób będziemy mogli rozpocząć trening o dowolnej porze i nie będziemy odczuwać dyskomfortu.

Większe rozmiary jednak nie są wskazane, ze względu na efekt zbyt luźnej stopy. W trakcie biegu powinniśmy stawiać pewne kroki, a w dużych butach do biegania nasza kończyna może się ślizgać, co czasem skutkuje nawet skręceniem lub zwichnięciem. Dlatego warto rozsądnie wybierać rozmiar i dopasować go do długości stóp.

Buty na cały rok czy sezon?

Najlepiej jest zamówić produkty dostosowane do cieplejszej i chłodniejszej pory roku. Wszystko po to, by zagwarantować stopom komfort termiczny, który jest szczególnie istotny w trakcie joggingu. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki wydatek. W tym przypadku zalecamy zakup obuwia uniwersalnego, które będzie przystosowane do biegania przez cały rok.

Takie produkty najczęściej mają dodatkowe wzmocnienia na śródstopiu i podwyższenia na pięcie, które ułatwiają bieganie. Wraz z butami można też wybrać specjalne wkładki, które będą stabilizować pozycję stopy i zapobiegać rozwojowi zwyrodnień w trakcie biegu. 

Może spodobać Ci się również:

photo 1662240879217 b5252ff23dd1cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4OXx8Z3BzJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2Njc1MTUzNzMixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak działa odcięcie zapłonu? Czy immobilizer to skuteczne i dobre rozwiązanie?

1 kwietnia 2023

Odcięcie zapłonu to jedna z metod, która uniemożliwia kradzież samochodu. Jednak aby było to możliwe konieczne jest zastosowanie specjalnych zabezpieczeń, co pozwoli na ochronę auta przed złodziejami. Na czym dokładnie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady