czwartek, 20 czerwca 2024r.

Co to jest hałas BHP? Dlaczego unikanie hałasu jest tak ważne?

photo 1522202176988 66273c2fd55fixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Praca w głośnych miejscach nie pozostaje bez wpływu na zdrowie człowieka. Wiele osób pracujących na różnych stanowiskach pracy narażonych jest każdego dnia na duży hałas. Co więcej, zazwyczaj hałas ten jest niemożliwy do wyeliminowania. Aby komfort pracy był znacznie lepszy mierzony jest poziom hałasu, gdzie w razie przekroczenia norm stosuje się odpowiednie zabezpieczania. Czym jest hałas BHP i jak pracownicy są zabezpieczani przed głośnymi dźwiękami?

Hałas BHP – co to jest?

Wbrew pozorom wyjaśnienie definicji hałasu nie jest trudne, jednak określenie dopuszczalnych norm nieszkodliwych dla zdrowia może już sprawiać pewne problemy. Hałasem określa się dźwięki, które są szkodliwe dla zdrowia oraz negatywnie wpływają na samopoczucie.

Obecnie dzięki obowiązującym normom można sprawdzić, czy występujący dźwięk ma szkodliwy wpływ na słuch. Jest to możliwe po przeprowadzeniu pomiarów pokazujących, czy dźwięk ma negatywne oddziaływanie na zdrowie człowieka.

Określenie bezpieczeństwa pracy, jeżeli chodzi o hałas jest bardzo ważne, gdyż chodzi tu o bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy przez pracowników. Pracodawca musi odpowiednio zabezpieczyć swoją kadrę, aby ich zdrowie w żaden sposób nie ucierpiało w wyniku ekspozycji na głośne dźwięki.

Jak pracownicy są chronieni przed hałasem w pracy?

W chwili, gdy praca na danym stanowisku związana jest z głośnymi dźwiękami konieczne, może okazać się zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Do akcesoriów zabezpieczających przed hałasem w pracy zalicza się: zatyczki, stopery, nauszniki.

Są to najczęściej wybierane zabezpieczania używane w pracy i nie tylko. Często stopery wykorzystywane są podczas snu dla większego komfortu odpoczynku. Poza tym takie zabezpieczenia można zastosować wszędzie tam, gdzie jest duży hałas.

Czy hałas może wpływać negatywnie na komfort pracy?

Zbyt duży hałas utrudnia skupienie się, a tym samym niemożliwe jest prawidłowe wykonywanie wielu różnych czynności. Oznacza to, że w przypadku pracy głośny dźwięk również może źle wpływać na pracownika, nawet gdy chce on wykonać swoją pracę jak najlepiej.

Ochrona pracowników i przepisy regulujące kwestię stosowania odpowiednich metod zabezpieczeń jest ogromnym udogodnieniem i wpływa przede wszystkim na większy komfort pracy. Co więcej, pracownicy również powinni samodzielnie domagać się zapewnienia im stosowanych zabezpieczeń i nie mogą świadomie rezygnować z takich środków ochrony.

Może spodobać Ci się również:

photo 1553782097 130fef5d3e27ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Ile jest pytań na prawo jazdy? Sprawdź jak wygląda egzamin

1 sierpnia 2023

Dla wielu egzamin na prawo jazdy jest bardzo stresującym wydarzeniem. To szczególny moment w naszym życiu, który może zadecydować o tym, czy dostaniemy upragniony dokument. Musimy jednak wcześniej zmierzyć się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady