Co to jest najem krótkoterminowy i czym różni się od długoterminowego?
Właściciele nieużywanych nieruchomości bardzo często decydują się oddać je pod wynajem. To doskonała forma zarobienia dodatkowych środków, która przy umiejętnym prowadzeniu nie będzie wymagać aż tak dużych nakładów pracy. Trzeba jednak na samym początku zastanowić się, która z możliwości – najmu krótko czy długoterminowego będzie dla nas bardziej opłacalna.
Tradycyjna umowa najmu zapewni stały dochód
Najczęściej można spotkać się z klasyczną formą najmu długoterminowego, czyli umową spisywaną na rok lub okres bezterminowy. Taki dokument uprawnia lokatora do korzystania z mieszkania lub jej części przez określony czas na uzgodnionych przez obie strony zasadach. Najem długoterminowy nie wymaga zatem stałej obsługi lokalu i najczęściej mieszkaniec sam dba o odpowiednie wyposażenie lokum.
Z tej formy usług często korzystają właściciele nieruchomości, którzy nie mają czasu na zaangażowanie się w obsługę nieruchomości. Najem długoterminowy w przeciwieństwie do krótszych umów jest bezpieczny i zapewnia stabilny comiesięczny dochód z czynszu. Może być on jednak nieco niższy niż w przypadku najmu krótkoterminowego.
Drugi sposób najmu przyniesie większe korzyści…
W przypadku najmu krótkoterminowego posiadacz nieruchomości może zwielokrotnić swoje zyski. Ten typ nieruchomości kierowany jest najczęściej do turystów i osób, które planują krótkotrwały pobyt w mieście. W tym przypadku niezbędna będzie zatem obsługa najmu i promocja lokalu, która zapewni stałe obłożenie nowymi lokatorami.
Najem krótkoterminowy wymaga również odpowiedniego przygotowania nieruchomości. Warto zadbać o zapewnienie wszelkich wygód, ponieważ klienci będą tu bardziej wymagający. Nie każda nieruchomość nada się pod taki wynajem – największe uznanie zdobywają luksusowe apartamenty położone w centrach miast lub wakacyjnych kurortach.
Która forma najmu będzie lepsza?
Oba sposoby udostępniania mieszkania mają swoje plusy i minusy. Najem długoterminowy zapewnia stabilny dochód i nie wymaga dużego zaangażowania, choć w tym przypadku musimy liczyć się z mniejszym zyskiem. Z kolei w przypadku najmu krótkoterminowego będziemy mogli zarobić więcej, choć ta forma wymaga jednocześnie dużo pracy.
Przede wszystkim warto zastanowić się jaki cel chcemy osiągnąć. Jeśli nie planujemy zająć się bezpośrednio najmem mieszkań, a chcemy jedynie wykorzystać wolną nieruchomość, lepiej zdecydować się na najem krótkoterminowy. Z kolei, gdy chcemy całkowicie zmienić styl życia i zacząć zarabiać pasywnie, powinniśmy się zainteresować krótkoterminowymi umowami najmu.
Może spodobać Ci się również:
Mimo że firanki nie cieszą się tak dużą popularnością, jak kilka lat temu, nadal stanowią doskonałą ozdobę okna. To one w pewien sposób decydują o tym, jak ostatecznie prezentuje się…
Czytaj więcej