sobota, 09 grudnia 2023r.

Czas wymienić opony! O czym pamiętać?

Czas wymienić opony! O czym pamiętać?

Nadchodząca wiosna to pora na zmianę opon z zimowych na letnie. Nie powinniśmy przedłużać tej czynności z bardzo wielu powodów. Sprawdzamy, dlaczego nie należy zwlekać z wizytą u wulkanizatora. Dowiemy się także, jakie inne prace warto zlecić mechanikowi na miejscu, by jeździć potem przez cały rok bez problemów z oponami, kołami i zawieszeniem.

Unikamy kolejek

Większość kierowców zazwyczaj przypomina sobie o wymianie dopiero na przełomie kwietnia i maja. Chętnych do wulkanizatorów może być bardzo wielu, czas oczekiwania rzędu kilku dni lub nawet ponad tygodnia na usługę to nic dziwnego. Dlatego im prędzej ktoś zdecyduje się na wymianę opon, podczas której dobrze, by sprawdzona została też geometra kół, tym lepiej dla niego. Dochodzi tutaj też kwestia cen, które w okresie największego popytu na usługi są oczywiście najwyższe. Możemy więc także nieco zaoszczędzić.

Nie niszczymy opon

Kolejny argument to oczywiście kwestia tego, po czym jeździmy. Wersja zimowa wykonana jest z mieszanki, która nie twardnieje w niskich temperaturach. Dobrze radzi sobie więc na zmrożonym asfalcie oraz oczywiście w śniegu i błocie pośniegowym. Gdy asfalt zaczyna być gorący, guma dodatkowo mięknie, powodując spore opory toczenia i duże zużycie paliwa. Przede wszystkim jednak nie oferuje tak dobrej przyczepności jak zimą i bardzo szybko się zużywa. W mocniejszym aucie możemy nie zauważyć spadku dynamiki, jednak z pewnością odczujemy ją tankując paliwo i oczywiście mierząc ilość pozostałego bieżnika po paru miesiącach.

Zalecamy dodatkowe prace

Gdy udajemy się do warsztatu wulkanizacyjnego, to oprócz wymiany możemy też zlecić inne prace. Co zdecydowanie warto zrobić, to poprosić o sprawdzenie i ustawienie zbieżności kół. Ma ona ogromne znaczenie, ponieważ znacznie wpływa na zużywanie się gum. Źle ustawiona zbieżność potrafi szybko zniszczyć opony, powodując znaczne ich ścieranie się, zwłaszcza na kantach. Zauważymy też spadek przyczepności w zakrętach, a na suchym i rozgrzanym asfalcie słychać będzie piszczenie już na niewielkich łukach drogi. Nie będziemy mieli problemu, by znaleźć wulkanizatora, który ustawia zbieżność kół. Kraków ma mnóstwo serwisów, które wykonają to dla nas na miejscu. Oczywiście warto pojechać na wymianę wcześniej, wtedy zlecanie dodatkowych prac mechanikom nie będzie najmniejszym problemem. Przy dużych kolejkach być może nasz termin będzie odleglejszy, jeżeli będziemy chcieli dodatkowo sprawdzić zbieżność.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 6

Dlaczego warto w mieszkaniu zainstalować zieloną ścianę ze sztucznych roślin?

27 kwietnia 2023

Zielona ściana to coraz popularniejszy trend w aranżacji wnętrz, który pozwala na wprowadzenie do domu odrobiny natury i świeżości. Jednak nie każdy ma czas i możliwości, aby utrzymywać żywe rośliny…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady