niedziela, 29 stycznia 2023r.

Dlaczego ciągnik dymi na czarno? Możliwe usterki

Dlaczego ciągnik dymi na czarno? Możliwe usterki

Maszyny rolnicze od lat ułatwiają pracę przy uprawie roślin i zbóż. Jednak przy intensywnym użytkowaniu podczas sezonu zwiększone jest ryzyko powstawania przeróżnych usterek. Aby skrócić do minimum przerwę spowodowaną problemem i jego naprawą, warto zapoznać się z najpopularniejszymi usterkami. 

Różne kolory dymu, różne problemy

Wielką wskazówka i ułatwieniem jest kolor spalin wydobywający się z naszego sprzętu rolniczego. Najczęstszy przypadek – dym czarny oznacza niespalone paliwo. Woda w cylindrach skutkuje brązowo-szarymi oparami, a niespalony olej silnikowy to przyczyna niebieskiego dymu. Wyróżnia się także niebiesko-szary dym, który jest również efektem niepoprawnego spalania paliwa, ale tylko w przypadku, kiedy jeden lub więcej cylindrów nie zapala. 

Przyczyny czarnego dymu

Tak jak wspomniane było wcześniej, niespalone paliwo jest powodem jego pojawiania się. Jednak jakie są głębsze usterki, powodujące niepełne spalanie? Jest kilka odpowiedzi na to pytanie. Możliwą przyczyną jest nieodpowiedni kąt wtrysku, lejące i przeciekające wtryski oraz, tak samo istotna, rozregulowana pompa wtryskowa. Nie należy zapominać o regularnym przeglądzie i ewentualnej wymianie niektórych elementów budowy silnika. 

Przyczyny usterek

Producenci maszyn rolniczych dokładają wszelkich starań, aby ich produkty były jak najlepszej jakości. Jednak naturalną rzeczą jest ich zużycie po pewnym czasie intensywnego użytkowania. Czasami wystarczy niewielkie rozregulowanie, aby dana część nie spełniała już prawidłowo swojej funkcji. Dobrym przykładem mogą być uszkodzone uszczelki, które po pewnym czasie doprowadzą do gromadzenia się wody w cylindrach silnika. Kiedy jednak jesteśmy w stanie zauważyć czasem nawet drobną zmianę, najodpowiedniej było by zniwelować problem w trybie natychmiastowym. Nie należy czekać do krytycznego momentu.

Co zrobić, kiedy zauważymy usterkę?

Jako osoby pracujące na co dzień ze sprzętami motoryzacyjnymi powinniśmy posiadać zaufany kontakt do dobrego mechanika. Często również producenci maszyn rolniczych oferują gwarancję lub nawet darmowy serwis. Warto więc skorzystać z profesjonalnej usługi dostępnej w naszym salonie.

Podsumowując, bardzo często można rozpoznać usterkę dzięki prawidłowej interpretacji koloru dymu wydobywającego się z maszyny. Przypomnijmy, że zdecydowanie najpopularniejszy przypadek (czarny dym) jest efektem niespalonego paliwa przez chociażby źle ustawiony kąt wtrysku paliwa. Usterki przy tak częstej pracy z wykorzystaniem sprzętu rolniczego to niemal codzienność. Dlatego inwestujmy w profesjonalną naprawę, np. u naszego dealera maszyn rolniczych.

Może spodobać Ci się również:

Czym zajmuje się huta szkła? Co produkuje?

Czym zajmuje się huta szkła? Co produkuje?

25 sierpnia 2020

Wyroby szklane otaczają nas z niemal wszystkich stron. Stosujemy je do przechowywania żywności, wyrobów kosmetycznych, leków, a także w przypadku ocieplania mieszkań czy  produkcji artykułów zdobniczych. Często jednak nie zdajemy…

Czytaj więcej