sobota, 20 kwietnia 2024r.

Dlaczego warto rozważyć ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła?

Dlaczego warto rozważyć ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła?

Nowoczesne i ekologiczne sposoby ogrzewania domu zyskują na popularności. Z jednej strony rośnie świadomość społeczna na temat dbania o środowisko. Z drugiej nowe przepisy i regulacje prawne wymuszają odchodzenie od węgla. Jednocześnie alternatywą nie musi być gaz, olej opałowy, czy też pellet. Warto przyjrzeć się ogrzewaniu z wykorzystaniem pompy ciepła.

Zalety ogrzewania pompą ciepła

Bez wątpienia jedną z głównych zalet pompy ciepła są oszczędności. Obecnie jest to jedna z najtańszych metod ogrzewania domu. Jest nawet 2 razy tańsza niż system wykorzystujący gaz ciekły lub olej. Ponadto koszty można zmniejszyć jeszcze bardziej, instalując panele fotowoltaiczne.

Warto zaznaczyć, że pompa działa całkowicie automatycznie. Nie wymaga nadzoru, nie jest potrzebne paliwo zasilające, dzięki czemu nie jest potrzebna kotłownia. Dlatego korzystanie z tej formy ogrzewania jest proste i wygodne.

Jest to także rozwiązanie ekologiczne. Pompa pobiera energię cieplną z otoczenia, a do zasilania jest potrzebna jedynie energia elektryczna wykorzystywana do podtrzymania działania systemu.

Jaki rodzaj pompy cieplnej wybrać?

Istnieją różne grupy pomp ciepła. Możemy wyróżnić pompy gruntowe, wodne i powietrzne. Pierwsze dwa rodzaje wymagają przygotowania specjalnej instalacji, która będzie w stanie pobierać energię z gruntu (w przypadku pompy gruntowej) lub wody (w przypadku pompy wodnej). Zaletą tych rodzajów pomp jest wysoka wydajność, dzięki której są w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania na ciepło niższym kosztem.

Pompy powietrzne dawniej były wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania. Jednak wraz z rozwojem technologii stały się bardziej wydajne. Obecnie są w stanie ogrzewać dom przez cały rok. Ponadto przy odpowiednim zaplanowaniu systemu są w stanie chłodzić budynek latem. Jednocześnie koszty eksploatacji pompy powietrznej mogą być wyższe niż modeli gruntowych lub wodnych (mimo to cały czas pozostają na niskim poziomie).

Jak działa pompa ciepła?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pompy ciepła wybierzesz, jej zasada działania jest taka sama. Na początku pompa pobiera ciepło z otoczenia. Następnie w parowniku energia pobrana z otoczenia zostaje przekazana do czynnika chłodniczego. Skutkiem tego jest jego odparowanie. Para jest pobierana przez sprężarkę i trafia do skraplacza. Tam oddaje ciepło, które trafia do systemu ogrzewania w budynku.

Ten sposób działania sprawia, że pompa ciepła nie wymaga nadzoru, nie generuje odpadów. Ingerencja użytkownika ogranicza się do obsługi panelu sterowania.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

RTG na pomoc zębom i dziąsłom Twojego zwierzaka

1 czerwca 2021

Zęby i dziąsła zwierzaka są dla niego bardzo wrażliwymi obszarami, które są niezbędne dla jego codziennego zdrowia, aktywności i szczęścia. Kiedy cierpią na ból, dyskomfort lub infekcję z powodu choroby…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady