niedziela, 02 października 2022r.

Grawerowanie – jak to się robi? Przygotuj powierzchnię butelki wykorzystując laser!

unnamed file 3

Podczas dekoracji szkła, można wykorzystać zróżnicowane techniki. Producenci butelek mają dziś do dyspozycji nie tylko standardowe malowanie czy aplikację farby z wykorzystaniem sitodruku. Wśród nowych, często wykorzystywanych technologii pojawiła się metalizacja oraz grawerowanie laserem. Wiązkę światła można zastosować na kilka różnych sposobów i dzięki niej przygotować detale w miejscach niedostępnych przy innych technikach zdobienia….

Jak działa laser?

Sposób wykonania dekoracji jest stosunkowo prosty… Laserowanie butelek wykorzystuje odpowiednio skupioną wiązkę światła, która jest w stanie roztopić zewnętrzną powłokę szkła i przygotować odpowiednie grawerunki. Jest to przy tym metoda stosunkowo bezpieczna dla wyrobu, ponieważ technicy mogą dokładnie ustawić natężenie działania wiązki, przez co wgłębienie będzie optymalnej grubości.

Z wykorzystaniem lasera można przygotować grawerunki loga firmy, dodatkowe emblematy jak i systemy bardziej skomplikowanych dekoracji z licznymi detalami. To świetna metoda uzupełniająca zastosowane techniki zdobienia, doskonale łączy się z metalizacją czy matowaniem butelki.

Laserowanie jest bezpieczną metodą?

Zdecydowanie na to pytanie odpowiedź jest twierdząca. Co prawda, w pewien sposób laserowe zdobienie butelek szklanych jest metodą inwazyjną, jednak podczas przygotowania dekoracji rozpuszczana jest jedynie niewielka warstewka włókna szklanego, co nie przyczynia się do zmniejszenia jakości wyrobu.

Dodatkową zaletą metody jest łatwość jej zastosowania. Laserowanie można przeprowadzić niemal na każdej powierzchni, która jest wystarczająco gruba, aby móc ingerować w jej strukturę wiązką światła. Możliwość precyzyjnego ustawienia szerokości grawera gwarantuje przy tym wykończenie detali z najmniejszymi szczegółami. Dodatkowo możliwe jest laserowanie na powierzchniach grawerowanych i nierównych, co pomoże udekorować najtrudniej dostępne dla zdobników miejsca.

Jak przebiega taki proces?

Zdobienie butelek laserowaniem rozpoczyna się od fazy projektowej. Za pomocą specjalnego oprogramowania, przygotowywany jest schemat motywów dekoracyjnych z dokładnym odwzorowaniem położenia wszystkich jego elementów.

Następnie komputer przetwarza projekt, a odpowiedni system uruchamia laser. Podczas grawerowania nie ma praktycznie odpadów, bowiem włókno szklane zostaje rozpuszczone i doprowadzone do postaci pary. Aby wzmocnić właściwości przygotowanego grawera, butelki poddaje się ponownemu podgrzaniu.

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Ile trwa egzamin na prawo jazdy? Przebieg egzaminu od początku do końca

1 lutego 2021

Przejście kursu na prawa jazdy, niestety nie zagwarantuje nam jeszcze upragnionego pozwolenia. Aby uzyskać ważny dokument, trzeba po nim zdać egzamin państwowy. Za jego przeprowadzenie odpowiedzialne są oddziały WORD, w…

Czytaj więcej