sobota, 02 lipca 2022r.

Ile kosztuje klimatyzacja do auta? Sprawdzamy czy jej instalacja się opłaca

unnamed file 2

Systemy klimatyzacji samochodowej coraz bardziej zyskują na popularności. W czasach, gdy wahania temperatur osiągają wysokie wartości, takie rozwiązanie pozwala uczynić jazdę jeszcze bardziej komfortową. Odpowiednio wykorzystana klimatyzacja nie będzie negatywnie wpływać na nasze zdrowie, jednocześnie pozwoli nam w bezpieczny sposób korzystać z pojazdu. Czy warto więc instalować takie rozwiązanie u siebie? I jaki jest koszt przygotowania klimatyzacji?

Kilka słów o budowie układu.

System wymaga odpowiedniej ilości miejsca pod maską silnika oraz deską rozdzielczą pojazdu, Układ wyposażony jest we własny panel sterowania, który bardzo często instaluje się pod panelem radia. 

Klimatyzacja zawiera układ sterujący składający się z przycisków, pokręteł, suwadeł lub wyświetlacza. Charakter jednostki obsługującej w głównej mierze zależy od ceny. W skład układu wchodzi również sprężarka klimatyzacji, odpowiedzialna za wtłaczanie powietrza do wnętrza pojazdu. Napędzana jest zwykle bezpośrednio z paska klinowego.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Kluczowym czynnikiem gwarantującym prawidłowe działanie systemu jest szczelność całego układu. W ten sposób, substancje krążące w nim, odpowiedzialne za odbieranie lub przekazywanie ciepła, nie będą musiały być systematycznie uzupełniane.

Klimatyzacja samochodowa opiera się na pracy krążącego w niej czynnika oraz oleju mineralnego. Ten drugi odpowiedzialny jest za smarowanie kompresora, który spręża i rozpręża gaz. W tym czasie jego cząsteczki pobierają ciepło z otoczenia i jednocześnie schładzają powietrze dostające się do kabiny pojazdu.

Klimatyzatory wyposażone są również w filtry powietrza. Odpowiadają one za przeczyszczenie gazu dostającego się do wnętrza i usunięcie substancji niepożądanych. To bardzo delikatny element, który narażony jest na rozwój bakterii i drobnoustrojów. Powinien więc być regularnie sprawdzany i czyszczony.

Jaki jest koszt takiego systemu?

Opłaty zależą przede wszystkim od jakości kupowanego układu i rodzaju pojazdu, do którego jest przeznaczona klimatyzacja samochodowa. Kraków jest miejscem, w którym cena montażu wynosi średnio około 2500 zł, do tego należy jednak doliczyć koszty robocizny.

W znacznej części pojazdów instalacja podzespołów nie jest skomplikowanym procesem. W tzw. modelach globalnych, które posiadają fabrycznie przygotowane miejsca instalacji, znacznie prościej jest wykonać taką operację. W starszych typach pojazdów, zwłaszcza tych, w których fabrycznie układ nie był montowany, proces jest dość skomplikowany.

Może spodobać Ci się również:

Zarząd wspólnoty a administracja budynku - jakie problemy mogą się pojawić na tej linii, jak je rozwiązywać, pomoc prawna w takich przypadkach

Zarząd wspólnoty a administracja budynku – jakie problemy mogą się pojawić na tej linii?

23 sierpnia 2020

Wielu właścicieli lokalów nie wie, jaka jest różnica pomiędzy zarządem wspólnoty a administracją budynku. Często używają tych pojęć zamiennie, co nie jest poprawne, ponieważ są to dwa różniące się organy,…

Czytaj więcej