czwartek, 20 czerwca 2024r.

Ile kosztuje RTG zębów? Kiedy wykonuje się takie badanie?

photo 1600170311833 c2cf5280ce49cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxkZW50aXN0fGVufDF8MHx8fDE2Njk0ODc2MTUixlibrb 4.0.3q80w1080

Zdjęcie zębów to ważne badanie wykonywane w stomatologii, które ma na celu pomoc w ocenie stanu uzębienia. RTG często pomaga postawić specjaliście trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Ile kosztuje wykonanie RTG zębów i czy takie badanie może być przeprowadzone u każdego pacjenta?

Jaki jest koszt wykonania RTG zębów?

Koszty związane z wykonaniem zdjęcia RTG zęba nie są wysokie. Ceny takiego badania rozpoczynają się już od 30 złotych, dzięki czemu może wykonać je każdy, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Oczywiście koszty mogą być znacznie wyższe w momencie, gdy konieczne jest wykonanie pantomogramu zębów.

Wtedy wydatek wyniesie około 50 – 100 zł. Jeżeli korzystamy z wizyty stomatologicznej refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie ponosimy żadnych kosztów związanych z wykonaniem badania RTG. Niestety wielu pacjentów omija gabinety, które leczą w ramach NFZ, ponieważ wiąże się to z bardzo długim czasem oczekiwania.

Czy u każdego pacjenta można wykonać RTG zębów?

Często przeprowadzenie takiego badania jest niezbędne. Stomatolog nie zawsze może ocenić zęby wyłącznie po obejrzeniu jamy ustnej, dlatego tak ważne jest wykonanie RTG zębów Wrocław. Warto dodać, że zdjęcie zębów pokazuje wszystko to, czego nie widać gołym okiem.

Jednak czy każdy może skorzystać z takiego badania? Niestety w niektórych przypadkach istnieją pewne przeciwwskazania, przez co zdjęcie RTG nie może być wykonane. Należy jednak dodać, że wiele przeciwwskazań po pewnym czasie mija, a więc wtedy możemy wykonać prześwietlenie zębów.

Mowa tu oczywiście o kobietach w ciąży, które zawsze powinny poinformować o tym, iż spodziewają się dziecka. W niektórych sytuacjach takie badanie u ciężarnych jest dozwolone, ale wyłącznie w przypadku, gdy jest ono niezbędne.

Dlaczego RTG zębów to dobre badanie?

Na zdjęciu rentgenowskim zębów widać wszystkie nieprawidłowości. W ten sposób dentysta może ocenić, jak bardzo uszkodzony jest ząb i jakie kroki podjąć, aby leczenie było skuteczne. Warto wiedzieć, że badanie to wykrywa również zmiany nowotworowe, gdzie wdrożenie odpowiedniego leczenia musi odbyć się jak najszybciej.

RTG zębów w stomatologii znane jest od bardzo dawna. To właśnie to badanie pozwala na ratowanie uzębienia oraz kontrolowanie poszczególnych etapów leczenia. Nowoczesne urządzenia wykorzystywane do przeprowadzania takich badań wytwarzają niewielkie promieniowanie, a więc nie musimy obawiać się negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Jak usunąć pleśń z uszczelki okna? Najlepsze sposoby na pozbycie się pleśni

1 grudnia 2021

Okna to miejsce, gdzie często może pojawić się pleśń. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej zimą, na co ma ogromny wpływ niska temperatura. Dbanie o uszczelki to bardzo ważna czynność, ponieważ…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady