sobota, 27 kwietnia 2024r.

Jak dentysta wyrywa zęba? Dowiedz się, jak wygląda ten zabieg i przestań się bać!

photo 1642844771937 23accb161a3dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4Mnx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Usunięcie zęba to zabieg, który nie należy do tych najprzyjemniejszych i powoduje wiele obaw u pacjentów. Jednak jeśli istnieje wskazanie do ekstrakcji, nie należy zwlekać z usunięciem zęba, ponieważ w ten sposób narazimy się na dolegliwości bólowe. Jeżeli obawiasz się wyrwania zęba, dowiedz się, jak wygląda ten zabieg, dzięki temu przestaniesz się bać wizyty w gabinecie dentystycznym.

Jak wygląda zabieg ekstrakcji zęba?

Usunięcie zęba może odbyć się na dwa sposoby: w gabinecie dentystycznym oraz przez chirurga, czyli chirurgiczne usunięcie zęba. Najczęściej jednak ekstrakcja przeprowadzana jest w zwykłym gabinecie stomatologicznym. Pierwszym krokiem, jaki wykonuje dentysta tuż po zebraniu wywiadu od pacjenta jest podanie znieczulenia.

Dzięki znieczuleniu zabieg odbywa się całkowicie bezboleśnie, co wpływa na duży komfort pacjenta. Następnie specjalista zrywa więzadło okrężne otaczające ząb, aby utracił on kontakt z zębodołem. Kolejną czynnością jest oczyszczenie zębodołu, żeby nie zostały tam żadne pozostałości po usuniętym zębie.

Jest to ważne, ponieważ w przeciwnym razie mogłoby to doprowadzić do stanu zapalnego. Do oczyszczonego zębodołu wkładany jest specjalny tampon mający za zadanie zatrzymać krwawienie. Dentyści zalecają, aby pacjent nie jadł przez 2 godziny po ekstrakcji oraz unikał gorących potraw przez około 24 godziny.

Dlaczego nie należy się obawiać ekstrakcji zębów?

Niestety wyrywanie zębów wciąż jest źle kojarzone, dlatego też wiele osób obawia się tego zabiegu. Na szczęście obawy te są bezpodstawne, ponieważ zabieg ekstrakcji oprócz tego, że jest bezbolesny, to odbywa się pod okiem doświadczonych stomatologów.

Dobrzy dentyści świadczą swoje usługi, w tym również zabiegi usuwania zębów na wysokim poziomie i przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Usuwanie zębów przeprowadza się nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci, a więc jest to dosyć częsty zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych.

Czy mogą pojawić się powikłania po usunięciu zęba?

Oczywiście może dojść do pewnych powikłań, ale zdarzają się one stosunkowo rzadko. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

  • wydłużone krwawienie
  • stany zapalne, w tym też ropne zapalenia, w wyniku działania bakterii
  • szczękościsk
  • zapalenie zębodołu tzw. suchy zębodół

W dużej mierze do pojawienia się powikłań po usunięciu zębów przyczynia się nieprzestrzeganie zaleceń. Zdarza się również, że wpływ, ma na to też niewłaściwie przeprowadzony zabieg, jednak są to naprawdę rzadkie sytuacje. Jeżeli po usunięciu zęba, coś nas zaniepokoi, należy jak najszybciej udać się do stomatologa, aby ten sprawdził, co się dzieje.

Może spodobać Ci się również:

photo 1603638725210 96aa7cecd2c5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OXx8Z3BzJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2Njc1MTUzNzIixlibrb 4.0.3q80w1080

GPS do samochodu – jaki wybrać? Czym musisz się kierować kupując GPS?

1 grudnia 2023

Chcesz kupić lokalizator GPS, aby zabezpieczyć swój samochód. Musisz wiedzieć, że to bardzo dobry krok. Zabezpieczenie samochodu pozwala na ochronę przed kradzieżą. Kupując jednak GPS często mamy dylemat, które urządzenie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady