czwartek, 20 czerwca 2024r.

Jak wysuszyć mokre buty? Domowe sposoby na pozbycie się wilgoci

photo 1510113094577 801ea4488673cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5Mnx8Ym9vdHN8ZW58MXwwfHx8MTY2MDc1ODQ5NQixlibrb 1.2.1q80w1080

W lecie bardzo często dochodzi do gwałtownych zjawisk pogodowych. Niestety nie zawsze jesteśmy na nie przygotowani. Podczas ulewy ucierpieć mogą też nasze buty sportowe, które nie poradzą sobie z nadmiarem wilgoci. W jaki sposób osuszyć je, by dalej można było z nich korzystać?

Suszenie na grzejniku to zły pomysł…

Wiele niedoświadczonych osób układa mokre obuwie sportowe bezpośrednio przy ciepłym kaloryferze. Choć faktycznie wydawać by się mogło, że to najlepszy sposób, w rzeczywistości może on negatywnie wpłynąć na jakość obuwia. Zbyt gwałtowne parowanie przyczynia się między innymi do osłabienia łączeń elementów, może też spowodować skurczenie butów.

Szczególnie ryzykowne jest suszenie skórzanego obuwia w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ciepła. Naturalne tworzywo szybko ulega w ten sposób spękaniu, dodatkowo parująca woda może osłabić jego strukturę. Być może faktycznie jest to szybki sposób na pozbycie się wody, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że tak wysuszone markowe buty sportowe mogą stać się później nieprzydatne…

Postaw na sprawdzone domowe sposoby

Są prostsze metody usunięcia nadmiaru wody z powierzchni buta. Można wykorzystać na przykład stare gazety, którymi wypchamy cholewkę. Należy zgnieść kilka kartek papieru w kulkę i włożyć je do środka buta. Najlepiej korzystać z białych zużytych kartek, chusteczek lub papieru toaletowego, ponieważ strony z nadrukiem mogą zostawić po sobie kolor.

Przy silnie przemoczonych butach można zastosować również ryż. Ma on silnie higroskopijne właściwości i doskonale sprawdzi się podczas usuwania namiaru wody. Wystarczy wsypać trochę ziaren do cholewki i poczekać, kilka godzin. Jeśli buty sportowe nadal będą miały wilgoć, wymień ryż i odczekaj aż całkowicie wyschną.

Są jakieś szybsze sposoby?

Gdy buty sportowe będą nam niedługo potrzebne, można spróbować usunąć wodę za pomocą suszarki. Wystarczy nakierować strumień ciepłego powietrza do środka cholewy i poczekać kilka minut. Nie warto jednak wkładać całej suszarki do środka, ponieważ może to zwiększyć jej temperaturę i spalić urządzenie.

A jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu? Można to zrobić, wykorzystując sodę oczyszczoną. Wystarczy wsypać do środka odrobinę preparatu i odczekać kilka godzin. Alternatywą będzie umieszczenie w cholewce butów torebki z herbaty, która również doskonale wchłonie przykry zapach. To doskonały sposób na odświeżenie obuwia u osób cierpiących na zwiększoną potliwość stóp.

Może spodobać Ci się również:

Co sprzyja rozszerzaniu się naczynek na twarzy? Jak z problemem walczyć?

Co sprzyja rozszerzaniu się naczynek na twarzy? Jak z problemem walczyć?

2 sierpnia 2020

Pękające naczynka to dolegliwość, z którą zmaga się wiele kobiet. Najczęściej wywoływana przez uwarunkowania genetyczne, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne czy nadmierną wrażliwość skóry. Cera naczynkowa wymaga zaawansowanej pielęgnacji, ale same…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady