Jak zapłacić podatek? Jakie wyróżniamy sposoby rozliczeń z Urzędem Skarbowym?
Płacenie podatków to obowiązek każdego z nas. To, jakie podatki mamy do zapłacenia zależy przede wszystkim od tego, czym się zajmujemy bowiem inaczej, wygląda to w przypadku przedsiębiorców, a jeszcze inaczej, jeżeli chodzi o osoby fizyczne. Obecnie bardzo łatwo jest znaleźć informacje dotyczące sposobu płacenia podatków, jednak pomimo tego nie każdy potrafi sobie z tym poradzić, co jest dosyć częstą sytuacją.
Dwa sposoby rozliczania
Składając zeznanie podatkowe, możemy dokonać tego w formie tradycyjnej lub elektronicznej. Ten drugi sposób nie wymaga osobistej wizyt w urzędzie, a wszystkie czynności możemy wykonać przez Internet.
Osoby rozliczające się z urzędem skarbowym powinny wiedzieć, że sposób, w jaki można się rozliczyć, jest jeszcze prostszy. Co więcej, płacenie należnego podatku również nie jest już tak skomplikowane, jak kiedyś. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, każda rozliczająca się osoba ma przypisany tzw. mikrorachunek, na który należy wpłacać kwotę, jaką podatnik, musi dopłacić.
W jaki sposób zapłacić podatek?
Jeżeli w momencie rozliczenia okazało się, że zamiast otrzymać zwrot, będziemy musieli zapłacić określoną kwotę do urzędu skarbowego nie należy z tym zwlekać. Oczywiście w takiej sytuacji wszelkich informacji może udzielić nam doradca podatkowy Warszawa. Jeśli jednak chcemy dokonać tego sami, należy postępować zgodnie z określonymi zasadami.
Pierwszym krokiem, powinno być wygenerowanie numeru swojego indywidualnego mikrorachunku. Tutaj niezbędny będzie numer NIP lub PESEL. Uzyskanie takiego numeru rachunku nie trwa długo, więc gdy już go otrzymamy, możemy przystąpić do wykonania przelewu.
Przelew wykonujemy tak samo, jak w przypadku opłacania rachunków pamiętając, aby w rubrykach wpisać odpowiednie dane. Poza płatnością internetową należność wobec urzędu skarbowego można zapłacić także osobiście. Aby tego dokonać, trzeba wypełnić specjalny druk i udać się z nim do kasy.
Dlaczego należy przestrzegać terminów?
Niedotrzymanie określonego terminu wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Powodów takiego opóźnienia może być wiele. Nawet jeżeli zapomnimy zapłacić wymaganą należność w terminie urząd, zacznie naliczać odsetki, co wpływa na jeszcze wyższą kwotę, jaką trzeba będzie wpłacić.
Tak samo wygląda sytuacja, gdy przez pomyłkę wpłacimy niepełną kwotę. Wtedy jak najszybciej, powinniśmy skorygować ten błąd, ponieważ tu również naliczane będą odsetki wobec podatnika.
Może spodobać Ci się również:
Licówki to szybki i prosty sposób na poprawę wyglądu zębów. Ponadto metoda ta jest chętnie wybierana przez pacjentów chcących mieć piękny uśmiech. Obecne rozwiązania pozwalają na założenie licówek zarówno na…
Czytaj więcej