czwartek, 20 czerwca 2024r.

Jak zostać radcą prawnym?

Jak zostać radcą prawnym?

Radca prawny to jeden z popularniejszych zawodów prawniczych. Zwłaszcza od kiedy radca może wykonywać wiele czynności, które do tej pory przypisane były jedynie adwokatom. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się radca prawny i jak nim zostać.

Kim jest i czym zajmuje się radca prawny?

Jak wspomniano, obecnie wiele obowiązków radców prawnych i adwokatów jest ze sobą zbieżnych. Radcy prawni, tak jak adwokaci, mogą występować przed sądami, prowadzić sprawy cywilne, pracownicze, administracyjne i gospodarcze. Mogą także pełnić rolę obrońcy w sprawach karnych. Są jednak różnice. Adwokat nie może świadczyć usług prawnych w stosunku pracy. Taka opcja przysługuje jedynie radcom prawnym. Wśród obowiązków takiego specjalisty wymienić można również sporządzanie pism procesowych i opinii prawnych, koordynowanie obiegu dokumentów czy obsługę wierzytelności.

Dla kogo pracuje radca prawny?

Taka osoba ma bardzo podobnych klientów jak każda kancelaria adwokacka. Są to zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa działające w niemal każdej branży. Jeśli chodzi o firmy, to radca prawny może świadczy swoje usługi prowadząc własną kancelarię lub być po prostu zatrudnionym w danym przedsiębiorstwie jako prawnik.

Jak zostać radcą prawnym?

Wykonywanie tego zawodu wymaga ukończenia studiów prawniczych. Poza tym, kandydaci muszą spełniać kilka istotnych wymogów. Przede wszystkim muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i muszą korzystać z pełni praw publicznych. Po ukończeniu studiów kandydat na radcę prawnego musi odbyć jeszcze aplikację radcowską. Miejscem odbycia takiej aplikacji jest dowolna kancelaria prawna. Aplikacja trwa trzy lata. To okres, w którym kandydat gruntownie poznaje zasady związane z wykonywaniem zawodu, zdobywa praktyczną wiedzę i doświadczenie. Aplikacja kończy się przystąpieniem do egzaminu. Warunkiem otrzymania prawa do wykonywania zawodu radcy prawnego jest oczywiście jego pozytywne ukończenie.

Zarobki

Wynagrodzenia są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od posiadanego doświadczenia. Wpływ ma również to, jakich spraw podejmuje się radca prawny. Istotne jest także to, czy pracuje na własny rachunek, czy zatrudniony jest w jakimś przedsiębiorstwie.

Zawód radcy prawnego cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza od rozszerzenia zakresu jego obowiązków. I wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie nie będzie maleć.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 6

Co to jest wykładzina obiektowa? Jakie są jej zalety?

1 marca 2021

Podłoga pełni bardzo ważną funkcję nie tylko w mieszkaniu, ale także miejscach użytku publicznego. W przypadku obszarów często uczęszczanych odpowiednie wykończenie podłogi wpływa na jej solidność i trwałość. Dlatego też…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady