sobota, 02 lipca 2022r.

Jak zrobić szpachlę do drewna? Szpachlowanie drewna

Jak zrobić szpachlę do drewna? Szpachlowanie drewna

Jak powszechnie wiadomo, drewno w szczególności narażone jest na zniszczenie, eksploatację oraz widoczne ubytki, które powstają w wyniku używania. Jednym z podstawowych zabiegów renowacji przedmiotów i mebli jest skuteczne zamaskowanie takich uszkodzeń. W takiej sytuacji niezawodnym specyfikiem jest specjalna szpachla do drewna, będąca rodzajem wypełniacza. Warto dowiedzieć się, jakie ma zastosowanie, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu oraz czy do się w ogóle wykonać taką masę samodzielnie. 

Jakie jest zastosowanie szpachli do drewna? 

Jest bardzo szerokie, a jej głównym zadaniem jest skuteczne maskowanie wszelkich ubytków, jakie w drodze eksploatacji przedmiotu i mebla powstały. Zarówno masy szpachlowe, jak i kity doskonale nadają się do tego celu. Tę pierwszą wykorzystuje się zarówno w przypadku mebli drewnianych, maskowania ubytków w schodach, jak i do parkietu oraz elementów drewnianych, które występują na zewnątrz. Z reguły masa szpachlowa doskonale zakrywa małe szpary, jednak nawet jeżeli stoimy przed zadaniem zakrycia większego uszkodzenia, odpowiednio wybrana powinna poradzić sobie z takim zadaniem. 

Czy jest możliwe zrobienie masy szpachlowej samodzielnie? 

Ze względu na swoje właściwości powinna być zakupiona w oryginalnej formie przez producenta. Choć w internecie możemy znaleźć informacje dotyczące zrobienia takiej mieszanki, nigdy nie mamy gwarancji czy samodzielnie stworzona szpachla w efektywny sposób zakryje dziury w drewnie. Co więcej, nałożenie samodzielnie wykonanej masy może pogorszyć stan drewna i bezpowrotnie je zniszczyć. Dlatego warto zawsze kupować gotowy produkt, co da nam gwarancję odpowiedniej jakości materiału i prawidłowego efektu końcowego.

Na co zwrócić uwagę wybierając masę szpachlową do drewna? 

W głównej mierze powinniśmy się kierować rodzajem powierzchni i elementem drewnianym, który chcemy odrestaurować. Szpachla do drewnianych parkietów będzie miała inny skład niż do drewnianych schodów, tym bardziej, jeżeli są one wykonane z innego materiału. Obecnie na rynku możemy znaleźć kilka różnych rodzajów szpachli do drewna. W pierwszej kolejności zidentyfikujemy rodzaj powierzchni, w jakim ubytek chcemy zamaskować. Następnie zgodnie z tą informacją wybierzmy szpachlę, która użytkowana jest wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Masa do wykorzystania na zewnątrz będzie bardziej wytrzymała i wodoodporna.

Może spodobać Ci się również:

Jaki agregat tynkarski kupić?

Jaki agregat tynkarski kupić?

5 maja 2020

Tynkowanie jest jedną z wielu nieodzownych prac budowlanych. Kiedyś wykonywało się ją tylko i wyłącznie ręcznie, ale dziś nie ma już takiej konieczności. Czasochłonność wyrabiania mieszanki i nanoszenia tynku na…

Czytaj więcej