piątek, 12 kwietnia 2024r.

Jaka szpachla do drewna? Sprawdzamy typy popularnych wypełniaczy.

Drewno stanowi niezwykle wdzięczny materiał. Ma unikalny wygląd, jest stosunkowo miękkie, a jednocześnie na tyle wytrzymałe, że może posłużyć do przygotowania wielu elementów w naszym mieszkaniu. A jednocześnie jest materiałem przyjemnym w dotyku i doskonale izolującym ciepło, choć ma stosunkowo niską odporność na uderzenia… Z ubytkami można sobie jednak poradzić wykorzystując specjalną masę szpachlową… Jaki produkt najlepiej zastosować?

Po co nam szpachla do drewna?

Produkt stanowi świetne rozwiązanie do uzupełniania ubytków. Masa szpachlowa do drewna pomoże nam zamaskować defekty związane z zarysowaniami, pęknięciem przedmiotu, śladami żerowania korników czy większymi wgnieceniami.

Szpachla ma uniwersalne zastosowanie, ponieważ ułatwi odnowienie niemal każdego gatunku drewna. Preparat jest przy tym dość lekki, doskonale uzupełnia ubytki i można łatwo zeszlifować jego nadmiar z powierzchni. Przy odpowiednim dopasowaniu koloru, maskowanie defektów będzie na tyle skuteczne, że obserwatorowi trudno będzie określić miejsce zastosowania preparatu!

Jakie typy szpachli dostępne są na rynku?

Producenci oferują liczne warianty masy wypełniającej. Dużą popularność zyskała ostatnio dwuskładnikowa szpachla do drewnianych schodów. To precyzyjne rozwiązanie pozwalające usunąć mniejsze i większe defekty. Przed aplikacją należy jednak odpowiednio przygotować podłoże. Preparat musi być także stosowany w dość krótkim czasie ze względu na szybką utratę właściwości po otwarciu.

Wśród innych typów wypełniaczy, można wyróżnić:

  • produkty jednoskładnikowe – znajdujące zastosowanie szczególnie przy naprawianiu niewielkich ubytków,
  • wypełniacz modelarski – pozwalający uzupełnić niedoskonałości z możliwością pokrycia ubytków odpowiednim lakierem,
  • szpachla do parkietu natryskowa – ułatwiająca pokrycie dużej powierzchni,
  • szpachlówka akrylowa – preparat uniwersalny również do usuwania defektów z płyt gipsowo-kartonowych.

Dlaczego warto stosować szpachlę?

Użycie wypełniacza ma sporo zalet. To przede wszystkim doskonały sposób uzupełnienia drobnych i większych ubytków. Przy elementach wykończeniowych, parkiecie, drewnianych schodach, a także akcesoriach dekoracyjnych pozwoli to zwiększyć ich estetykę i zabezpieczyć powierzchnię.

Stosowanie szpachli do drewna zapobiegnie dalszym problemom. Nierówności w strukturze z czasem mogą się pogłębiać, a dzięki wykorzystaniu wypełniacza łatwo wzmocnić strukturę elementu. To także świetne rozwiązanie przy maskowaniu efektów pękania spowodowanego nadmiernym wysychaniem drewna.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 10

Co to jest zarządzanie firmą? Dlaczego warto korzystać z programów do zarządzania?

1 czerwca 2021

Prowadzenie firmy zazwyczaj kojarzy nam się z wyłącznie z osiąganiem dochodów. Jednak posiadanie własnego biznesu wymaga od właściciela dużo uwagi i zaangażowania. Poza tym należy przestrzegać określonych zasad dotyczących zarządzania…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady