piątek, 12 lipca 2024r.

Jaki agregat tynkarski kupić?

Jaki agregat tynkarski kupić?

Tynkowanie jest jedną z wielu nieodzownych prac budowlanych. Kiedyś wykonywało się ją tylko i wyłącznie ręcznie, ale dziś nie ma już takiej konieczności. Czasochłonność wyrabiania mieszanki i nanoszenia tynku na ściany sprawia, że manualne wykonywanie tego zadania ma sens tylko w przypadku małych powierzchni. Jeśli mamy przed sobą duży metraż, powinniśmy skorzystać z agregatu.

Co musimy wziąć pod uwagę, wybierając urządzenie?

Na rynku znajdziemy multum modeli, jeśli chodzi o agregaty tynkarskie. Przeznaczone są do różnych zastosowań, a przez to różnią się między sobą właściwościami. Żeby wybrać maszynę idealną do naszych potrzeb, musimy orientować się w jej najważniejszych cechach. Dlatego poniżej zebraliśmy te kluczowe.

Do jakiej zaprawy?

Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć najpierw, ponieważ od masy zależy budowa przeznaczonego do niej agregatu tynkarskiego. Możemy wybierać spośród maszyn do pracy m.in. z:

  • zaprawami (gipsowymi, wapienno-gipsowymi lub wapienno-cementowymi),
  • tynkami strukturalnymi,
  • wylewkami samopoziomującymi,
  • szpachlami akrylowymi i mineralnymi,
  • etc.

Od rodzaju materiału z jakim przyjdzie nam pracować zależy specyfikacja agregatu. Na niektórych z nich możemy przeczytać informację o maksymalnym uziarnieniu zaprawy. Jeśli wciąż nie będziemy pewni decyzji, warto skorzystać z pomocy konsultanta, który powinien być w stanie nam pomóc. Kraków to miasto, w którym znajdziemy wielu specjalistów w tym zakresie.

Pojemność zbiornika

Jest to kolejna istotna cecha, ponieważ decyduje o ilości tynku, który możemy za jednym razem nałożyć. Średnia pojemność oscyluje w granicach 50 do 150 kg. Oczywiście im jest większy, tym więcej pracy pozwala wykonać w ciągu dnia.

Siła wyrzutu

Tę wartość możemy spotkać również pod nazwą odległości podawania. Najczęściej jest ona z góry ustalona i w najprostszych urządzeniach wynosi około 20 metrów (ale może być nawet dwa/trzy razy większa w lepszych modelach). Na rynku znajdziemy również maszyny wyposażone w sprężarkę, którą możemy regulować tę wartość.

Wydajność agregatu

Na urządzeniach jest ona podawana w litrach na minutę. Jednak jej wartość nie jest stała, bowiem zależy od rodzaju mieszanki, którą aktualnie stosujemy. Dlatego nie powinno nas dziwić, że informacja na agregacie jest zapisana w formie przedziału. Możemy się spotkać np. z tym, że maszyna ma wydajność 25-60 l/min.

Inne cechy, które warto mieć na uwadze

Wymienione wyżej właściwości są jednymi z najważniejszych, ale nie jedynymi. Praca urządzenia zależy również od innych statystyk, które też warto wziąć pod uwagę. Producent agregatów tynkarskich zazwyczaj podaje jeszcze:

  • rodzaj sterowania,
  • ciśnienie tłoczenia,
  • moc,
  • wymiary i waga,
  • wyposażenie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1603690340256 38b462646a1ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOXx8YXBhcnRtZW50JTIwZGV2ZWxvcGVyfGVufDF8MHx8fDE2Njk4OTIwOTQixlibrb 4.0.3q80w1080

Nowe mieszkanie trzypokojowe w Lublinie, czyli jak znaleźć korzystną ofertę deweloperską?

1 kwietnia 2024

Szukanie nowego mieszkania, zwłaszcza gdy chodzi o trzypokojowe mieszkanie w Lublinie, może być zarówno ekscytujące, jak i wyzwaniem. Rynek nieruchomości stale się rozwija, co oznacza, że istnieje wiele opcji do…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady