piątek, 12 lipca 2024r.

Jaki kamień na nagrobek?

Jaki kamień na nagrobek?

Niestety, utrata kogoś bliskiego to sytuacja, z którą każdy z nas może się spotkać. Oczywiście trudno się na to wydarzenie przygotować, trudno zaplanować swoje zachowanie, gdy do tego dojdzie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zostaniemy z pewnymi obowiązkami, jakie będziemy musieli po śmierci bliskiej osoby zrealizować, np. konieczność organizacji pochówku, po którym przyjdzie chwila wytchnienia. Gdy emocje już opadną będzie trzeba zdecydować o tym, jaki nagrobek wykonać dla bliskiej osoby. Jaki kamień wybrać, jaki kształt, jaki kolor będzie najlepszy. Warto to przemyśleć, zapoznając się z tym, jakie kamienie obecnie wykorzystuje się do przygotowywania nagrobków.

Wygląd grobu

Pomniki nagrobne wykonuje się obecnie z różnych materiałów, przede wszystkim jednak z kamienia naturalnego. Obok niego stosuje się również konglomerat kwarcowy bądź tak zwane lastryko. W okresie PRL to właśnie ten ostatni materiał był najbardziej popularny, współcześnie jednak zdecydowana większość osób stawia na kamień naturalny. Charakteryzuje się on doskonałą estetyką i również większą trwałością niż inne materiały. Jeśli chodzi o kamień naturalny, do produkcji nagrobka wybieramy spośród takich jak: granit, marmur i piaskowiec.

Wybór kamienia naturalnego

W ofercie usług kamieniarskich mamy zróżnicowane kamienie nagrobkowe. Dlatego osoba podejmująca decyzję co do tego, jaki nagrobek wykonać, ma trudne zadanie. Wybór może być uzależniony od kilku podstawowych kwestii: kluczowa dla wielu estetyka, trwałość wykorzystywanego kamienia, a także to, czy będzie można go łatwo utrzymać w czystości.

Kamień naturalny – króluje granit

Od lat w naszym kraju najbardziej popularnym surowcem do produkcji nagrobków jest granit. To kamień, który charakteryzuje się wyjątkową trwałością i to sprawia, że jest chętnie wybierany. Odporność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, czynniki atmosferyczne, jest bardzo duża. W przypadku polskich warunków, nie będzie wskazane wykorzystywanie marmuru, który mimo że świetnie wygląda, jako skała wapienna jest wrażliwy na wodę i mróz i może ulegać szybkiemu zniszczeniu, nawet jeśli starannie się o niego dba.

Kolor nagrobka

Jeśli udało się wybrać kamień, należy również zdecydować o jego kolorze. Obecnie to zróżnicowanie jest już duże i poza klasyczną czernią i szarością klienci decydują się również na odcienie zieleni butelkowej, granatu, czy kolor ceglany. Poszczególne firmy kamieniarskie są tutaj w stanie odpowiedzieć precyzyjnie na oczekiwania poszczególnych klientów.

Może spodobać Ci się również:

photo 1662240879217 b5252ff23dd1cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4OXx8Z3BzJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2Njc1MTUzNzMixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak działa odcięcie zapłonu? Czy immobilizer to skuteczne i dobre rozwiązanie?

1 kwietnia 2023

Odcięcie zapłonu to jedna z metod, która uniemożliwia kradzież samochodu. Jednak aby było to możliwe konieczne jest zastosowanie specjalnych zabezpieczeń, co pozwoli na ochronę auta przed złodziejami. Na czym dokładnie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady