piątek, 12 lipca 2024r.

Kto wycenia mieszkanie na sprzedaż? Ile kosztuje taka usługa?

unnamed file 4

Sprzedaż mieszkania to często trudne zadanie. Bez względu na to, czy jest to mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego, trzeba zadbać o to, aby potencjalny klient zainteresował się ofertą. Jednym z najczęstszych problemów w momencie sprzedaży nieruchomości jest wycena. Dlatego warto wiedzieć, kto zajmuje się wyceną mieszkań i co jest brane pod uwagę podczas określania wartości nieruchomości.

Wycena mieszkania – kto może tego dokonać?

Wycena mieszkania ma ogromne znaczenie, gdyż prawidłowe oszacowanie wartości będzie miało wpływ na zainteresowanie ofertą. Osoba, która jest uprawniona do wyceny nieruchomości to rzeczoznawca. Ma on uprawnienia do wyceny mieszkań i dokonuje tę czynności zgodnie z przepisami określonymi w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Wycenić można zarówno mieszkanie 3 pokojowe Lublin, jak i nieco mniejsze lokale typy kawalerka. Poza tym wycena może obejmować nie tylko mieszkania z rynku wtórnego, lecz również nowe nieruchomości.

Odpowiednia wycena to ważny elementy, jeśli nie chcemy sprzedać mieszkania za zbyt niską ceną. Zaniżenie ceny może spowodować straty, natomiast zbyt duża kwota będzie stanowiła przeszkodę w znalezieniu kupca.

W jaki sposób wycenić mieszkanie?

Planując wycenę nieruchomości, trzeba wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników. Poza samym wyglądem i standardem oferowanego na sprzedaż lokalu ogromne znaczenie ma także lokalizacja. Powierzchnia, rok budowy, piętro, a nawet informacja o miejscu postojowym również ważne aspekty w czasie określania wartości mieszkania.

Oczywiście rzeczoznawca bierze pod uwagę te same elementy, jednak jego doświadczenie jest dużo większe, niż nasze, jeżeli chodzi o wycenę.  Oszacowanie wartości przez osobę, która zajmuje się tym, na co dzień jest dokładniejsze i bardziej realne.

Często można się też spotkać z kalkulatorami wyceny, które są dostępne w Internecie. Daje to możliwość darmowych wyliczeń, ale warto wiedzieć, że nie będzą one tak dokładne, jak w przypadku rzeczoznawcy.

Ile kosztuje wycena mieszkania?

Koszty dotyczące wyceny nieruchomości są różne. W tym przypadku przepisy nie określają, jakiej kwoty może żądać rzeczoznawca za wycenę konkretnego mieszkania. Koszty takiej usługi wahają się w granicach od 300 zł do nawet 1500 zł w przypadku domów wielorodzinnych. Warto dodać, że ceny mogą być wyższe lub niższe od tych przedstawionych powyżej.

Konkretna kwota zależy od rzeczoznawcy oraz miasta, w jakim chcemy przeprowadzić wycenę. Niemniej jednak koszty te są do siebie zbliżone. Aby uzyskać dokładne informacje o wycenie, należy skontaktować się z osobą, która się tym zajmuje.

Może spodobać Ci się również:

Ważność egzaminu teoretycznego prawo jazdy

Ważność egzaminu teoretycznego prawo jazdy. Jak długo jest ważny?

15 stycznia 2020

Jak wiadomo każda osoba, która chce mieć prawo jazdy, musi zdać nie tylko egzamin praktyczny, ale musi również zdać egzamin teoretyczny. Dawniej zdany egzamin teoretyczny był ważny sześć miesięczny. Jednakże…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady