sobota, 09 grudnia 2023r.

Praca w Niemczech jakie ubezpieczenie? Dlaczego ubezpieczenie jest ważne dla pracownika?

photo 1459499362902 55a20553e082ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Planując wyjazd do pracy za granicę, warto myśleć nie tylko o zarobkach, ale także bezpieczeństwie. Oczywiście dla wielu osób najważniejsze są zarobki, jednak niezwykle istotne jest również zdrowie. Wyjeżdżając więc do pracy za granicę, powinniśmy wiedzieć, z jakiego ubezpieczenia będziemy mogli skorzystać oraz jaka pomoc medyczna będzie dla nas dostępna.

Ubezpieczenie pracownika w Niemczech

Każda osoba zatrudniona w Niemczech musi mieć ubezpieczenie, aby w razie potrzeby móc skorzystać z pomocy medycznej. Ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważne, ponieważ choroba może się przytrafić każdemu, przez co nie powinniśmy rezygnować z takiego ubezpieczenia.

W przypadku zatrudnienia przez Niemieckiego pracodawcę to właśnie on jest odpowiedzialny za zgłoszenie pracownika do kasy chorych. Taka forma ubezpieczenia jest jedyną możliwością, jeżeli chodzi o pracowników zatrudnionych na umowę.

Ubezpieczenie zdrowotne dostępne jest jedynie wtedy, gdy pracodawca odprowadza wszystkie składki, a więc zatrudnienie jest legalne. Dzięki legalnemu zatrudnieniu możemy uzyskać zasiłek tuż po utracie pracy. Wypowiedzenie umowy w Niemczech często wiąże się z ogromnym stresem, więc w tym przypadku legalne zatrudnienie niesie za sobą wiele korzyści, z których możemy korzystać, nawet gdy zostaniemy zwolnieni.

Ubezpieczenie prywatne – dla kogo?

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczenia prywatnego. Tutaj na takie udogodnienie mogą liczyć osoby zarabiające ponad 5062,50 brutto miesięcznie. Poza tym takie ubezpieczenie jest także dostępne dla przedsiębiorstw prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Jednak czy prywatne ubezpieczenie jest konieczne? Otóż taka forma ubezpieczenia jest lepsza od tego, z którego korzysta większość pracowników. Standardy leczenia oraz inne ważne kwestia mają ogromny wpływ na zdrowie ubezpieczonego. Niestety prywatne ubezpieczenie nie jest dostępne dla każdego, a więc nie wszyscy mogą z niego skorzystać.

Czy ubezpieczenie zawsze jest konieczne?

Zazwyczaj ubezpieczenie w Niemczech jest obowiązkowe, jednak zdarzają się wyjątki, kiedy nie jest ono potrzebne pracownikowi wykonującemu pracę w Niemczech. Sytuacja ta dotyczy pracowników delegowanych, czyli takich, którzy zostają oddelegowani do pracy w danym miejscu.

Oczywiście muszą zostać spełnione tutaj pewne wymagania m.in. zarejestrowanie firmy na terenie Polski oraz czas, przez jaki pracownicy będą pracowali w Niemczech. W danej chwili nie ma konkretnych regulacji, co do weryfikacji takich pracowników, więc nie zawsze czas pracy na terenie Niemiec jest zgody z przepisami.

Może spodobać Ci się również:

photo 1662240879217 b5252ff23dd1cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4OXx8Z3BzJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2Njc1MTUzNzMixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak działa odcięcie zapłonu? Czy immobilizer to skuteczne i dobre rozwiązanie?

1 kwietnia 2023

Odcięcie zapłonu to jedna z metod, która uniemożliwia kradzież samochodu. Jednak aby było to możliwe konieczne jest zastosowanie specjalnych zabezpieczeń, co pozwoli na ochronę auta przed złodziejami. Na czym dokładnie…

Czytaj więcej