niedziela, 29 stycznia 2023r.

Praca w Polsce i w Niemczech jak się rozliczyć? Dlaczego warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

unnamed file 2

Praca w Niemczech wiąże się nie tylko z większymi zarobkami, ale również z poprawą jakości życia. Wiele osób każdego roku decyduje się na wyjazd za granicę, aby zwiększyć swoje dochody. Jest to sytuacja, która dotyczy dużej liczby Polaków, jednak oprócz samego zatrudnienia, warto znać podstawowe przepisy dotyczące rozliczania się w Niemczech.

Zasady rozliczania dla osób zatrudnionych w Polsce i w Niemczech

Jeżeli jesteśmy zatrudnieni w Niemczech ciąży na nas obowiązek rozliczania się z tego, co zarobimy. Oczywiście konieczność rozliczeń istnieje także w Polsce, jednak pomimo tego trzeba znać zasady związane z rozliczaniem się dla osób zatrudnionych również w Niemczech. Poza tym trzeba pamiętać o uniknięciu podwójnego opodatkowania.

Podatek odprowadzony w Niemczech nie powinien zostać ponownie pobrany w Polsce. Takie sytuacje zgodnie z obowiązującym prawem są niemożliwe ze względu na istniejącą ustawę związaną z podwójnym opodatkowaniem, ale pomimo tego, trzeba zachować ostrożność.

Dochody osiągnięte w Polsce muszą zostać rozliczone w tym kraju. Natomiast dochód, który osiągnęliśmy w Niemczech, rozliczamy tam, gdzie pracowaliśmy. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy umowa o pracę Niemcy to nie jedynie źródło dochodu, wtedy trzeba się rozliczyć w obu krajach, z tym że w podczas rozliczania się w Polsce, należy wykazać dochód osiągnięty w innym kraju.

Dlaczego należy się rozliczać?

Każda pracująca osoba ma obowiązek dotyczący corocznego rozliczania. Nieprzestrzeganie tej zasady może spowodować problemy, które mają nieprzyjemne konsekwencje m.in. kary finansowe. Unikanie rozliczeń nie jest dobrym rozwiązaniem, a więc warto pamiętać o swoich obowiązkach.

Ważną informacją jest też to, że czas, przez, jaki możemy się rozliczyć wynosi 4 lata. Powoduje to, że w tym okresie możemy bez problemu załatwić zaległe sprawy z urzędem skarbowym. Istnieją jednak sytuacje, kiedy nie możemy zwlekać z rozliczeniem, przez co powinniśmy dokonać tego, jak najszybciej.

Czy warto korzystać z pomocy biura rachunkowego?

Jeżeli nigdy wcześniej się nie rozliczaliśmy, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy biura rachunkowego. Żeby znaleźć odpowiednie miejsce, trzeba sprawdzić, czy dane biuro zajmuje się rozliczaniem podatków osób, które pracowały za granicą.

Taka usługa daje nam gwarancje, że wszystko zostanie załatwione tak jak należy. Dodatkowo nie musimy tracić czasu na rozliczenie, którego nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji dokonywać. Brak wiedzy na ten temat może powodować nie tylko wiele problemów, ale również duży stres.

Może spodobać Ci się również:

Co sprzyja rozszerzaniu się naczynek na twarzy? Jak z problemem walczyć?

Co sprzyja rozszerzaniu się naczynek na twarzy? Jak z problemem walczyć?

2 sierpnia 2020

Pękające naczynka to dolegliwość, z którą zmaga się wiele kobiet. Najczęściej wywoływana przez uwarunkowania genetyczne, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne czy nadmierną wrażliwość skóry. Cera naczynkowa wymaga zaawansowanej pielęgnacji, ale same…

Czytaj więcej