czwartek, 20 czerwca 2024r.

Praca zdalna – co to? Zalety pracy poza siedzibą firmy

unnamed file 8

Praca zdalna cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pracowników i pracodawców. Sytuacja na świecie, zmusiła wiele osób do przejścia na zdalny tryb pracy, inni pracowali poza siedzibą firmy już od dłuższego czasu. W jakich sytuacjach praca zdalna ma sens? Jakie zalety ma taka forma zatrudnienia?

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna bez wątpienia ma bardzo dużo zalet. W tym wypadku tylko od pracownika zależy to, kiedy i gdzie będzie wykonywał swoje obowiązki zawodowe. Elastyczność to jeden z kluczowych plusów pracy poza biurem. Oczywiście brak nadzoru i kontroli, nie zawsze jest dobre dla wydajności i efektywności pracy, jednak wystarczy dobra organizacja i samodyscyplina. W tym wypadku pracodawca jest zainteresowany wyłącznie efektem, nie interesuje go natomiast kiedy zrealizujemy dany projekt. 

Kolejna ważna rzecz to oszczędność czasu i pieniędzy, bo pracując zdalnie, nie musimy tracić czasu na dojazdy, ani pieniędzy na paliwo. Odpadają też wszelkiego rodzaju składki pracownicze, koszty związane z jedzeniem poza domem. 

Nie tak kolorowo, jak się wydaje

Oczywiście poza zaletami pracy zdalnej ma ona również pewne wady, które trzeba brać pod uwagę, chcąc pracować w ten sposób. Nie każdy będzie w stanie od razu efektywnie działać z zacisza własnego domu. Niekiedy niezbędne jest wyrobienie nowych nawyków. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że praca w domu niesie ze sobą dużo pokus i potrafi rozleniwić, a także zaburzyć balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. 

To, dlatego tak ważne jest to, aby dobrze się zorganizować i ustalić sobie godziny pracy. W tym czasie nie można gotować obiadu, sprzątać, czy wychodzić z dziećmi na plac zabaw. Czas przeznaczony na pracę, trzeba poświęcić na wykonywanie swoich codziennych obowiązków.

Samodyscyplina najważniejsza

Nie jest prawdą, że praca zdalna nie jest dla każdego. Decydując się na pracę poza siedzibą firmy mamy mnóstwo możliwości, jest to także szansa na to, aby popracować nad samodyscypliną, swoim charakterem oraz nawykami. Chociaż niektóre osoby będą musiały włożyć więcej wysiłku w to, aby móc pracować wydajnie i nie ulegać pokusom, które czekają na nas poza siedzibą firmy, praca zdalna ma więcej plusów, niż minusów.

Dzięki temu można zyskać o wiele więcej, niż nam się wydaje, dlatego nie warto obawiać się pracy zdalne, aczkolwiek podejść do tej kwestii z otwartą głową. Obecnie coraz więcej firm umożliwia pracę zdalną, co bez wątpienia jest korzystne zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. 

 

Może spodobać Ci się również:

Fotoodmładzanie sposobem na zdrową i nieskazitelną skórę

Fotoodmładzanie sposobem na zdrową i nieskazitelną skórę

30 kwietnia 2020

Starzenie skóry to proces naturalny i nieodwracalny. Składają się na niego zmiany o charakterze genetycznym, a także te wynikające z czynników zewnętrznych. Z wiekiem zmniejsza się elastyczność cery, pojawiają się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady