czwartek, 20 czerwca 2024r.

Profesjonalne malowanie i zdobienie butelek szklanych – jak wygląda taki proces?

Profesjonalne malowanie i zdobienie butelek szklanych - jak wygląda taki proces?

Szklane naczynia można po procesie produkcyjnym uzupełnić o dodatkowe elementy dekoracyjne. Wpłyną one na polepszenie walorów estetycznych naczynia, a także uczynią dany produkt bardziej oryginalny i rzucający się w oczy. Do zdobienia szkła wykorzystuje się wiele technik, w tym także standardowe malowanie szkła. Dzięki nowoczesnym technikom huta szkła może przygotować profesjonalne motywy o dowolnej wielkości…

Standardowe malowanie szkła – prosty i tani sposób zdobienia

Malowanie powierzchni jest standardową procedurą zdobienia, którą oferuje fabryka szkła. To proces stosunkowo prosty i tani, wymagający jedynie odpowiednich farb oraz przygotowanego projektu. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, stosowane są standardowe barwniki, jak również lakiery wzbogacone w metale szlachetne, które nadają strukturze szkła odpowiedniego połysku.

Proces malowania przeprowadzony jest po przygotowaniu wyrobów szklanych i dzięki niemu można nanosić mniej lub bardziej skomplikowane dekoracje.

Sitodruk umożliwi uchwycenie detali

To wykorzystywana od dziesięcioleci technika, która pozwala przygotować motywy z najdrobniejszymi elementami. Technika wykorzystuje specjalnie przygotowane powłoki światłoczułej emulsji, na które nakładane są siatki obrazujące nanoszone dekoracje. Po naświetleniu powłoki, część farby przechodzi na powierzchnię sita, które następnie przykładane jest na powierzchnię szkła. Powstaje w ten sposób odcisk barwnego motywu.

Technika ta umożliwia szybkie i profesjonalne przygotowanie skomplikowanych wzorów na dużych partiach szklanych wyrobów. Dzięki temu sitodruk bardzo często wykorzystywany jest przez zakłady, takie jak huta szkła Tur. Technika nie wymaga przy tym znacznych nakładów finansowych ze strony zamawiającego.

Inne metody zdobienia

Oprócz powyższych technik dekoracyjnych producent szkła przygotował także szereg innych możliwości. Warto dodać, że metody zdobienia można ze sobą łączyć i dzięki takiemu działaniu uzyskać unikalny efekt. Do dodatkowych metod zdobniczych zalicza się:

  • metalizację – proces polegający na pokryciu zewnętrznej warstwy szkła cienką powłoką metaliczną. Pozwala on nadać naczyniu odpowiedniego połysku i unikalnego wyglądu,
  • matowienie – technika obniżająca własności swobodnego przepuszczania światła przez naczynie szklane. Tworzy się ją poprzez wykonanie mikrouszkodzeń na zewnętrznej warstwie wyrobu,
  • hot stampling – nieinwazyjna metoda wykorzystująca specjalne folie o barwach imitujących metale szlachetne. Metoda pozwala przygotować pojedyncze elementy kompozycji, jak i całe skomplikowane nadruki.

Może spodobać Ci się również:

Ile kosztuje prawo jazdy? Koszt kursu, egzaminu, jazd dodatkowych

Ile kosztuje prawo jazdy? Koszt kursu, egzaminu, jazd dodatkowych

3 czerwca 2020

Wraz z osiągnięciem pełnoletności większość osób marzy o prawie jazdy. Zanim jednak młody dorosły otrzyma wymarzony dowód potwierdzający jego kwalifikacje kierowcy, a wcześniej przystąpi do kursu i egzaminu, musi liczyć…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady