środa, 04 października 2023r.

Rodzaje kart płatniczych. Jakie są rodzaje kart płatniczych? Co to jest karta płatnicza?

Rodzaje kart płatniczych. Jakie są rodzaje kart płatniczych? Co to jest karta płatnicza?

W banku możemy znaleźć ofertę różnych kart płatniczych, w zależności od zamiaru użytkowania ich przez klienta. Rodzaje kart dzielimy ze względu na sposoby obciążania. Wybór karty płatniczej powinien uwzględnić indywidualne potrzeby klienta oraz jego zamożność.

Co to jest karta płatnicza?

Karta płatnicza pozwala klientowi na wypłacenie gotówki przechowywanej w banku, zakupy, które opłacimy później lub zlecenie płatności w Internecie. Najczęściej spotykamy się z kartami płatniczymi wydawanymi przez banki. Posiadanie takiej karty to przede wszystkim wygoda, bezpieczeństwo i szybkość.

Rodzaje kart płatniczych ze względu sposoby obciążania

Podstawowy podział kart płatniczych to:

  • karty debetowe
  • karty kredytowe
  • karty obciążeniowe
  • karty prepaid
  • karty wirtualne

Karta debetowa jest powiązana z indywidualnym kontem bankowym klienta, z które są pobierane pieniądze w trakcie transakcji. Taka transakcja nie może przekroczyć posiadanych środków.

Karta kredytowa pozwala zrobić zakupy bez posiadania środków na koncie. Po użyciu mamy określony czas na zapłatę należnej sumy, lecz możemy zdecydować się także spłacać ją w czasie, płacąc tylko mały procent. Każdy klient będzie mieć indywidualnie określony limit kredytowy, po oszacowaniu jego zdolności finansowej.

Karta obciążeniowa działa podobnie jak karta kredytowa, lecz wymagane jest zapłacenie całej sumy w ostatni dzień okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że korzystając z takiej karty musimy być pewni, że będziemy w stanie opłacić całą kwotę pod koniec okresu rozliczeniowego.

Karta prepaid to tzw. „karta przedpłacona”, na którą wpłacamy daną ilość pieniędzy lub kupujemy kartę z określoną kwotą na niej. Użytkownicy takich kart chwalą anonimowość – do używania jej nie potrzeba żadnych danych osobowych. Świetnie nadaje się jako prezent – karty podarunkowe zyskują coraz bardziej na popularności.

Karty wirtualne w obecnych czasach są coraz bardziej zauważalne – są stale rozwijane o nowe technologie i pojawia się coraz więcej ofert. Taka karta nie jest wydawana w postaci fizycznej, uzyskujemy tylko jej numer. Sprawdzi się świetnie w transakcjach w Internecie. Nie jest to natomiast dobry pomysł dla fanów gotówki – za pomocą karty wirtualnej nie wypłacimy nic z bankomatu.

Może spodobać Ci się również:

Adwokat, czy radca prawny? Kto lepiej nam pomoże?

Adwokat, czy radca prawny? Kto lepiej nam pomoże?

27 kwietnia 2020

Adwokat i radca prawny. Czym różnią się oba zawody i z jakimi sprawami można się do nich udać? Kto skuteczniej pomoże w rozwiązaniu naszego problemu? Otóż zacząć należy od tego,…

Czytaj więcej