środa, 04 października 2023r.

System kafeteryjny dla pracowników – co to jest?

System kafeteryjny dla pracowników - co to jest?

Benefity to dziś standard w wielu firmach. Ważne jest jednak, aby właściwie nimi zarządzać. Pomóc mogą w tym systemy kafeteryjne. Warto zatem wiedzieć, jak działają i jakie korzyści przynoszą zarówno pracownikom, jak i pracodawcy.

Czym jest system kafeteryjny?

To narzędzie wykorzystywane w celu realizacji świadczeń pozapłacowych, czyli różnego rodzaju gotowych benefitów dla pracowników. Co ważne, system ten pozwala, aby to zatrudniony wybierał takie świadczenia, które dla niego są najkorzystniejsze. Rozwiązanie takie działa na zasadzie platformy internetowej. W niej każdy pracownik założone ma swoje indywidualne konto. Dzięki temu może korzystać z benefitów dostępnych w systemie. O tym, jakie dodatki się tam znajdą, decyduje pracodawca – to dla niego ogromna zaleta. Może on swobodnie decydować o środkach przeznaczonych na benefity oraz o liście ich dostawców. To duże ułatwienie przy rozliczeniach.

System kafeteryjny a ZFŚS

Wielu pracodawców prowadzi w firmie Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. System kafeteryjny dla pracowników pozwala skutecznie obsługiwać ten Fundusz. Innymi słowy, pracodawca może kontrolować wydatki w ramach ZFŚS. Ma pewność, że pieniądze wydawane są zgodnie z przeznaczeniem i zgodnie z przepisami. Wykorzystanie w tym zakresie systemu kafeteryjnego to także korzyści dla pracowników. Mają oni bowiem równy dostęp do wszystkich świadczeń. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku bardzo dużych firm posiadających swoje oddziały w wielu miejscach.

Ułatwienie dla pracodawcy

Jak wspomniano, system kafeteryjny to wiele korzyści dla firmy. Pozwala znacząco uprościć procesy związane z zarządzaniem benefitami. Jedną z zalet tego rozwiązania jest możliwość grupowania pracowników wedle wysokości ich wynagrodzeń. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie zasilanie kont w systemie. Warto dodać, że taka platforma pozwala pracodawcy na kontrolę różnych świadczeń abonamentowych. Przykładem może być tu ubezpieczenie na życie zatrudnionych oraz opieka medyczna.

Benefity dla pracowników

System kafeteryjny pozwala na idealne dopasowanie świadczeń. W każdej firmie pracują różni ludzie: różnią się wiekiem, zainteresowaniami czy sytuacją życiową. Oferując odgórnie wszystkim identyczne benefity z pewnością trudno będzie trafić w ich gusta. System kafeteryjny rozwiązuje ten problem, a konkretnie – daje możliwość osobistego wyboru przez pracowników interesujących ich benefitów z szerokiej oferty. Dzięki temu będą korzystać z takich świadczeń, które ich interesują, i z których będą zadowoleni.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Gdzie kupić dobre tanie wino? Czy cena ma zawsze wpływ na jakość wina?

1 czerwca 2021

Wino to popularny napój alkoholowy, który chętnie pijemy, jako dodatek do wielu dań. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje win, co znacznie zwiększa szansę na znalezienie takiego, które będzie nam…

Czytaj więcej