czwartek, 20 czerwca 2024r.

To już ostatni dzwonek na przygotowania do matury

 

Żarty się skończyły. Terminy matur próbnych i matur majowych zbliżają się wielkimi krokami. Nawet jeżeli przygotowujesz się do nich systematycznie od lat to zapewne i tak zaczyna ogarniać Cię lekki stres czy aby na pewno jesteś dobrze przygotowany. Jeżeli do tej pory niewiele czasu poświęciłeś na przygotowania do nich to najwyższa pora zacząć.

Pewnie nie trzeba cię uświadamiać, że materiału, który powinieneś opanować, jest dużo i na dodatek obejmuje on kilka zupełnie odrębnych dziedzin. To z pewnością nie ułatwia sprawy. Zapewne nie pomoże ci też rada, żeby zacząć naukę dużo wcześniej i robić to systematycznie. Ten punkt już minął i należy podejść do sprawy radykalnie.

Najwyższy czas to wszystko uporządkować.

Zastanów się, co dokładnie sprawia ci problem. Czy jest to konkretny przedmiot, który do tej pory starałeś się zignorować, bo był dla ciebie zbyt trudny i niezrozumiały?

Czy raczej martwi cię, że przez ilość materiału, który powinieneś znać, coś ci umknęło?

Może panikujesz, bo masz wrażenie, że w Twojej głowie panuje zupełny bałagan i nie wiesz, od czego zacząć powtórki do egzaminu?

Uświadomienie sobie, z czym tak naprawdę masz kłopot, to klucz do rozwiązania. Celować będziesz w konkretny kłopot i do niego dostosujesz metodę rozwiązania.

Załóżmy, że już wiesz, co jest Twoją piętą achillesową. No cóż. Jednego nie unikniesz. Jeżeli chcesz się przygotować do egzaminu maturalnego, tak żeby go zdać, musisz zacząć się uczyć.

Lepsza nauka samodzielna, czy z czyjąś pomocą?

Możesz spróbować uporać się z problemem sam. Jeżeli jednak do tej pory samodzielna nauka nie była Twoją mocną stroną, teraz wcale nie będzie lepiej. Niezrozumiałe zagadnienia nie staną się nagle jasne. Możesz stracić dużo cennego czasu, żeby coś zrozumieć.

Tak samo jest z systematycznością i nieodkładaniem na później. Skrolowanie mediów społecznościowych, granie wciąż będzie bardziej kuszące od przeglądania i notatek.

Lepiej zrobisz, jeżeli jednak zwrócisz się o pomoc i zaplanujesz sobie naukę z kimś.

Bardzo motywująca jest nauka ze znajomymi. Będą cię rozliczali z kolejnych etapów. Żeby grupa dobrze współpracowała, każdy musi wnosić konkretną wiedzę i umiejętności. Inspirujecie się nawzajem, przerzucacie pomysłami. Taka burza mózgów bardzo pozytywnie wpływa na kojarzenie, rozumienie i zapamiętywanie faktów. Poza tym, mimo że waszym celem jest zdobywanie wiedzy, to jednak spędzacie czas razem. Zawsze jest chwila na przerwę, śmiech, rozluźnienie.

Może jednak być tak, że nauka w grupie bardziej cię rozprasza, niż sprzyja. Wtedy rozwiązaniem może być współpraca z korepetytorem jeden na jeden. Poza tym to pomoc doświadczonej osoby, która wie, jak przekazać potrzebną wiedzę. Z korepetytorem uporządkujesz swoją wiedzę i zapełnisz luki. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy zagadnień jest dużo z wielu dziedzin.

 

 

 

 

 

 

Może spodobać Ci się również:

Ważność egzaminu teoretycznego prawo jazdy

Ważność egzaminu teoretycznego prawo jazdy. Jak długo jest ważny?

15 stycznia 2020

Jak wiadomo każda osoba, która chce mieć prawo jazdy, musi zdać nie tylko egzamin praktyczny, ale musi również zdać egzamin teoretyczny. Dawniej zdany egzamin teoretyczny był ważny sześć miesięczny. Jednakże…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady