środa, 24 kwietnia 2024r.

Wypowiedzenie, a chorobowe. Jak kodeks pracy w Niemczech reguluje tą kwestię?

unnamed file 7

Pracując w Niemczech warto zapoznać się dokładnie z przepisami prawa pracy, gdyż różnią się od naszych dość znacznie. Szczególnie w przypadku wypowiedzenia umowy na chorobowym warto wiedzieć, co przysługuje pracownikowi, a czego powinien się wystrzegać. Szereg działań jest przewidziane w niemieckim kodeksie pracy i nie zawsze jest to dla polskiego pracownika oczywiste.

W przypadku wypowiedzenia umowy choremu pracownikowi panuje błędne przekonanie, że pracodawca nie może tego uczynić. Jednakże w pewnych okolicznościach pracodawca ma prawo rozstać się z chorym pracownikiem.

Kiedy pracodawca może wręczyć choremu wypowiedzenie?

Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim w Niemczech wymaga, by pracodawca udowodnił, że ciągłe zwolnienia i choroby pracownika szkodzą interesom firmy. Szef może wziąć wziąć pod uwagę, czy absencja jest efektem ciągłych krótkich dolegliwości, czy też przewlekłej choroby nierokującej pełnego powrotu do zdrowia. Jednocześnie nie jest możliwe zwolnienie bez dobrej argumentacji popartej dowodami.

W przypadku choroby przewlekłej, ale nie obłożnej, pracodawca zgodnie z prawem powinien sprawdzić, czy w jego zakładzie pracy nie da się zorganizować pracownikowi innego, lżejszego stanowiska pracy. Pełna weryfikacja możliwości zatrudnienia i dopasowania do pracownika jest niezbędna i dopiero po wyczerpaniu takich możliwości może nastąpić pożegnanie się z zatrudnionym. 

Jakie dowody musi przedstawić pracodawca?

Pracodawca zwalniając chorego musi udowodnić, że jego dolegliwości były częste i bez wątpliwości będą się powtarzać. Dotyczy to ciągłych nieobecności, które utrudniają funkcjonowanie zakładu, a także obciążają firmę finansowo. Jeśli więc absencja powoduje obniżenie obrotów w firmie lub obciąża innych pracowników dodatkowymi zadaniami, pracodawca ma prawo rozstać się z takim pracownikiem.

Stratę finansową powoduje również wypłacanie choremu wynagrodzenia chorobowego. W przypadku okazjonalnej nieprzewidzianej choroby nie jest to obciążające, ale już w przypadku ciągłych zwolnień ma znaczenie. Niemniej pracodawca dokładnie musi to wszystko przedstawić i poprzeć dowodami swoich strat spowodowanych przez chorującego pracownika.

Kiedy chory pracownik nie musi się martwić?

Z całą pewnością pracownik, który sumiennie wykonuje przez lata swoje obowiązki i ma zaufanie pracodawcy w przypadku nagłego zachorowania nie musi martwic się, czy zostanie zwolniony. Tu prawo jest po jego stronie, a to oznacza, że pracodawca nie jest w stanie udowodnić swoich strat. W praktyce jednakże takie działania, jak zwolnienie chorego pracownika w Niemczech są dość rzadkie.

Może spodobać Ci się również:

W jakich domach szczególnie użyteczna będzie pompa ciepła?

W jakich domach szczególnie użyteczna będzie pompa ciepła?

22 kwietnia 2020

W obecnych czasach mamy bardzo wiele różnych sposobów ogrzewania domów. Pozwalają nam nie tylko na łatwiejsza eksploatację, oszczędności finansowe, ale przede wszystkim na ochronę środowiska naturalnego. Jedną z takich opcji…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady