piątek, 12 lipca 2024r.

Zaburzenia psychosomatyczne – co to? Czy można skutecznie wyleczyć zaburzenia psychosomatyczne?

photo 1486768801215 35f4fdd73abccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OHx8bWVudGFsJTIwaGVhbHRofGVufDF8MHx8fDE2MzI4Mzc3OTYixlibrb 1.2.1q80w1080

Organizm człowieka to mechanizm który, aby mógł prawidłowo funkcjonować, musi być zdrowy. Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z różnymi chorobami. Co więcej, na schorzenia może mieć także wpływ stan psychiczny człowieka, co znacznie utrudnia leczenie. Jednym z problemów, który może nasilać pewne objawy lub przyczyniać się do rozwoju chorób są zaburzenia somatyczne.

Czym są zaburzenia somatyczne?

Zaburzenia somatyczne to dolegliwości, które występują, nawet gdy dana osoba na nic nie choruje. Często pojawienie się zaburzeń psychosomatycznych wiąże się z ogromnym stresem lub traumą. Takie sytuacje z kolei przekładają się na problemy zdrowotne.

Odczuwanie objawów fizycznych jest zazwyczaj spowodowane myślami lub uczuciami. Zaburzenia psychosomatyczne często występują pod postacią bólu, co jest mylone z rozwojem poważnych chorób.

Niekiedy zaburzenia somatyczne nasilają również istniejące już objawy u osób chorujących na poszczególne choroby. Ciągłe myślenie m.in. o występowaniu bólu lub innych dolegliwości może spowodować, że będą one znacznie bardziej odczuwalne nawet pomimo wdrożonego leczenia.

Zaburzenia psychosomatyczne – jakich chorób dotyczą?

Problem, jakim są zaburzenia psychosomatyczne, wiążą się z występowaniem konkretnych schorzeń, do których zaliczamy choroby układu pokarmowego, choroby sercowo – naczyniowe oraz oddechowe. Osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego często mają trudności z wyleczeniem, ponieważ ogromny wpływ ma tutaj psychika.

Oczywiście tak samo wygląda to w przypadku innych schorzeń, gdzie także ogromną rolę ogrywa to, co myślimy. Wiele chorób może mieć podłoże somatyczne, co niekiedy doprowadza u zdrowego fizycznie człowieka do pogorszenia stanu zdrowia.

Jak leczyć zaburzenia psychosomatyczne?

Leczenie zaburzeń psychosomatycznych jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy zostaną one zdiagnozowane przez specjalistę. W trakcie badań należy wykluczyć inne choroby, które mogłyby wywoływać dolegliwości. Jeżeli diagnoza zostanie już postawiona lekarz, może wdrożyć odpowiednie leczenie.

Konkretny schemat leczenia jest kwestią indywidualną, a więc zależy on przede wszystkim od dolegliwości oraz stanu chorego. Osoba cierpiąca na zaburzenia psychosomatyczne często wymaga pomocy psychologa lub psychiatry. Specjalista z pewnością pomoże uporać się z problemem, który ma negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie, a także wpływa na jakość i komfort życia.

Może spodobać Ci się również:

Piasek do piaskarki - czym się musi charakteryzować? Na co zwrócić uwagę?

Piasek do piaskarki – czym się musi charakteryzować? Na co zwrócić uwagę?

16 sierpnia 2020

W zakresie czyszczenia powierzchni i nadaniu jej odpowiedniego kształtu, piaskowanie jest jednym z najbardziej efektywnych procesów technologicznych. Jednak, aby osiągnąć oczekiwany efekt, konieczny jest dobór właściwego piasku do piaskarki. Trzeba…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady