czwartek, 20 czerwca 2024r.

Zakładanie firmy – jaka spółka? Jakie spółki wymagają niewielkich nakładów finansowych?

unnamed file

Chęć złożenia działalności gospodarczej wiąże się często z wieloma niejasnościami i problemami. Przed podjęciem decyzji o otworzeniu własnej firmy, powinniśmy poszukać na ten temat informacji, które z pewnością okażą się przydatne. Ci, którzy zdecydują się na otworzenie spółki, muszą wiedzieć, jaki jej rodzaj wybrać, żeby był odpowiedni do tego, w czym będzie się, specjalizowała firma.

Popularne i chętnie wybierane spółki

Osoby, które wcześniej nie prowadziły żadnego biznesu, mogą bez obaw zdecydować się na otwarcie spółki cywilnej, ponieważ jest ona jedną z najchętniej wybieranych spółek. Założyć ją mogą osoby fizyczne oraz podmioty, które już istnieją. Co więcej, nie posiada ona osobowości prawnej, a podatek dochodowy nalicza się na podstawie PIT.

Spółka cywilna nie wiąże się z dużymi kosztami, ponieważ są tu dozwolone wszystkie formy opodatkowania. Ważne jest to, że rejestracja spółki Kraków dotyczy wszystkich wspólników, dlatego też, muszą oni aktywnie uczestniczyć w zakładaniu firmy. Istotny jest też fakt, że odpowiedzialność za wszystkie decyzje jest wspólna tak samo, jak prawo do zarządzania.

Zakładanie działalności gospodarczej Kraków może odbyć się też w formie spółki jawnej. Jest ona podobna do spółki cywilnej, ale reguluje ją kodeks handlowy, a nie cywilny. Rejestracja spółki w Krakowie w tej formie wymaga wpisu do KRS.

Pozostałe spółki osobowe

Zakładanie spółek w Krakowie to czasem trudna decyzja, jednak w niektórych sytuacjach forma działalności jest uzależniona od wykonywanego zawodu. Tak właśnie jest w przypadku spółki partnerskiej, gdzie dotyczy ona wykonywania wolnego zawodu.

Może być prowadzona przez osoby fizyczne np. adwokatów, lekarzy. Jednak nie mogą oni mieć w posiadaniu żadnej działalności gospodarczej.

Ostatnia ze spółek osobowych to komandytowa, która prowadzona jest na podstawie prawa handlowego. Odpowiedzialność majątkowa wspólników jest ograniczona i nie większa, niż kwota ustalona w umowie. Jest to jeden z elementów, który zachęca do rejestracji takiej spółki.

Spółki kapitałowe, kiedy się je zakłada?

Spółki, które opierają działalność na kapitale to spółka z o.o. oraz spółka akcyjna. Zakładanie firmy Kraków w przypadku spółek handlowych wymaga sporządzenia aktu notarialnego. Odpowiedzialność majątkowa ponoszona przez wspólników możliwa jest tylko do wysokości kapitału, jaki posiada zakład.

Zakładanie spółki Kraków musi być odpowiednio dopasowane do tego, czym, będziemy się zajmować, a więc spółka z o.o. dedykowana jest dużym i średnim przedsiębiorstwom. Natomiast spółka akcyjna świetnie, sprawdzi się, jeżeli, chcemy pozyskiwać inwestorów.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Ile schnie lakier samochodowy?

1 stycznia 2021

Przygotowanie lakieru samochodowego to skomplikowany proces, który może składać się z kilku lub kilkunastu etapów. Stworzenie idealnego koloru wymaga cierpliwości, wielu warstw nakładanego barwnika oraz przede wszystkim czasu. Na rynku…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady