niedziela, 22 grudnia 2024r.

Ile jest pytań na prawo jazdy? Sprawdź jak wygląda egzamin

photo 1553782097 130fef5d3e27ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Dla wielu egzamin na prawo jazdy jest bardzo stresującym wydarzeniem. To szczególny moment w naszym życiu, który może zadecydować o tym, czy dostaniemy upragniony dokument. Musimy jednak wcześniej zmierzyć się z pytaniami teoretycznymi oraz praktycznym sprawdzianem. Jak oba testy wyglądają w praktyce?

Pierwsza zawsze jest teoria

Przed wyruszeniem na miejskie drogi, musimy potwierdzić, że zostaliśmy odpowiednio przygotowani pod kątem teorii. Czeka nas test składający się z 32 pytań, dotyczących ogólnych zasad poruszania się po drodze, obowiązujących przepisów ruchu oraz zagadnień z zakresu pierwszej pomocy. Kandydat na kierowcę musi zmierzyć się z 20 pytaniami wiedzy ogólnej oraz 12 z zakresu wiedzy specjalistycznej.

Każde pytanie ma określoną punktację, która niestety nie jest nam znana podczas trwania egzaminu. Do samego końca nie możemy więc mieć pewności, czy udzielone odpowiedzi zapewnią nam pozytywny wynik z teorii. Cały egzamin prowadzony jest w czasie 25 minut, po którym oprogramowanie automatycznie się wyłącza.

Teoria zdana? Czas na praktykę!

Pozytywny wynik z pierwszej części upoważnia nas do wzięcia udziału w egzaminie praktycznym. Ten składa się z dwóch części  prowadzonej na placu manewrowym oraz w ruchu miejskim. W pierwszym kroku egzaminator zada kandydatowi kilka pytań ogólnych, dotyczących obsługi samochodu oraz sprawdzenia podstawowych parametrów przed wyjazdem.

Następnie przyszły kierowca będzie musiał zmierzyć się z jazdą po łuku, ruszaniem ze wzniesienia i uzupełniającymi testami, które egzaminator może obligatoryjnie zaproponować na placu manewrowym. Jeśli wszystkie polecenia zostaną wykonane poprawnie, kandydat na prawo jazdy wyjeżdża wraz z egzaminatorem na ulicę. W warunkach miejskich sprawdzane są wszystkie umiejętności praktyczne, obejmujące zachowanie przepisów drogowych na skrzyżowaniach, parkowanie, oraz włączanie się do ruchu.

W jaki sposób przygotować się do egzaminu?

Nie da się pomyślnie zaliczyć testu bez rzetelnego przygotowania, dlatego warto intensywnie uczestniczyć w obowiązkowym szkoleniu na prawo jazdy. U niektórych sam kurs może pomóc w osiągnięciu pozytywnego wyniku, choć warto poświęcić dodatkowy czas, by przygotować się do egzaminu znacznie lepiej.

W dzień testu powinniśmy przede wszystkim opanować stres i emocje. Większość podstawowych błędów wynika z nerwów, które potęguje na przykład nauka w ostatniej chwili, czy spóźnianie się na egzamin. W dzień sprawdzianu odpuśćmy więc sobie naukę, odpocznijmy przed egzaminem i udajmy się odpowiednio wcześnie do miejskiego ośrodka komunikacji.

Może spodobać Ci się również:

photo 1497564245203 66a1216f073acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDh8fGdwcyUyMGNhcnxlbnwxfDB8fHwxNjY3NTE1Mzczixlibrb 4.0.3q80w1080

Co zakłóca sygnał GPS? Czy można uniknąć zagłuszenia sygnału?

1 lutego 2024

Sygnał płynący z nadajnika GPS zamontowanego w samochodzie pozwala na sprawdzenie współrzędnych. To właśnie dzięki sygnałowi możliwe jest namierzenie auta. Zdarza się, jednak, że sygnał ten może być zakłócany lub…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady