Twój pracodawca obiecuje Ci wypłatę zaległego wynagrodzenia? Dlaczego nie należy mu wierzyć?

Czy Twój pracodawca obiecuje Ci, iż za kilka dni otrzymasz swoje zaległe wynagrodzenie? A może obietnice te słyszałeś już wielokrotnie i wciąż nie masz pieniędzy? Problemy z płatnością przez pracodawców zdarzają się nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech. Czasami wynika to z problemów z płynnością finansową, jednak zdarza się też, że pracodawcy celowo planują oszukać swoich pracowników, nie wypłacając im wynagrodzenia bądź wypłacając wyłącznie jego część. Nie powinieneś wierzyć swojemu pracodawcy zapewniającego Cię o wypłacie wynagrodzenia. Istnieje duże ryzyko, że pieniędzy tych nie otrzymasz, a co gorsza w niektórych sytuacjach może minąć czas na podjęcie efektywnych działań.
Brak wynagrodzenia – czym grozi zwlekanie z podjęciem odpowiednich kroków prawnych?
Może się zdarzyć, że w niektórych układach zbiorowych istnieją konkretne przepisy, określające czas na podjęcie działań przez pracownika. W przypadku nieprzestrzegania terminów pracownicy nie otrzymają wynagrodzenia po upływie tego czasu. Chociaż takie regulacje nie obowiązują w każdej firmie, to jednak takie sytuacje się zdarzają. Pracownicy niekiedy, nawet nie są świadomi tego, iż w ich firmie mogą obowiązywać takie przepisy.
Poza tym im szybciej wystosujesz pismo do pracodawcy celem upomnienia o zapłatę zaległego wynagrodzenia, tym szybciej odzyskasz pieniądze. Jeśli jednak to nie pomoże, będziesz mógł podjąć dalsze kroki, próbując wyegzekwować wynagrodzenie poprzez sądowe nakaz zapłaty. Aby działania były skuteczne, dobrze jest porozumieć się w tej kwestii z prawnikiem. Niemiecki adwokat pomoże na każdym etapie odzyskiwania zaległego wynagrodzenia od pracodawcy.
Nie zapominajmy tutaj również o tym, że brak wynagrodzenia to utrata płynności finansowej, a co za tym idzie, możemy wpaść w poważne kłopoty finansowe.
Czy sam będziesz w stanie odzyskać zaległe wynagrodzenie od pracodawcy?
Każda sytuacja związana z opóźnieniem wypłaty wynagrodzenia przez pracowników jest kwestią indywidualną. Tak naprawdę nie da się przewidzieć, czy pracownik sam będzie w stanie wyegzekwować zaległe wynagrodzenie. Bardzo często na etapie wręczenia upomnienia o wypłatę zaległego wynagrodzenia pracownicy otrzymują swoje pieniądze.
Zdarzają się też sytuacje, kiedy pracodawcy nie regulują należności bądź pozostałej części wynagrodzenia. Wsparcie prawnika jest więc bardzo ważne i może dać naprawdę wiele korzyści. Jeżeli nie wiesz, jak odzyskać wypłatę od pracodawcy, powinieneś rozważyć pomoc prawną.
Czy po zakończeniu stosunku pracy nadal możesz walczyć o swoje wynagrodzenie?
Otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę pomimo braku regularnych wypłat wynagrodzenia? Będąc na tym etapie nie musisz tracić swoich pieniędzy. Ważne jest tutaj szybkie działanie z Twojej strony. Wtedy zyskasz duże szanse na odzyskanie wynagrodzenia, które należy Ci się za wykonaną pracę.
Jeśli nie wiesz, jakie działania podjąć, prawnik z pewnością Ci pomoże. Nie należy pozwalać na oszustwa ze strony pracodawców. Pracownicy powinni reagować w przypadku nawet najdrobniejszych nieprawidłowości.
Może spodobać Ci się również:
Co to jest nieprzekraczalna linia zabudowy? Nieprzekraczalna linia zabudowy to element miejscowego zagospodarowania przestrzennego, którego definicja wiąże się z zarządzaniem danymi gruntami. W uproszczeniu, jest to linia, oddzielająca np. przestrzeń,…
Czytaj więcej