sobota, 21 grudnia 2024r.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek? Przygotuj się na zabieg

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek? Przygotuj się na zabieg

Pełne uzębienie dorosłego człowieka składa się z 32 zębów. Wśród nich wymienić można kły, siekacze, zęby przedtrzonowe oraz trzonowe. Ósemki zaliczają się do tych ostatnich. Wyrzynają się dość późno. Zwykle jest to w momencie wchodzenia człowieka w dorosłość, ale zdarza się to i ok. 30 r. ż. Wraz z upływem czasu ósemki tracą swoją funkcję. Przez to mogą sprawiać wiele problemów. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest chirurgiczne usunięcie.

Na czym polega ekstrakcja ósemek?

Przede wszystkim do takiego zabiegu chirurg stomatolog musi się bardzo dobrze przygotować. W pierwszej kolejności konieczna jest analiza warunków anatomicznych pacjenta. W tym celu wykorzystuje się zdjęcie pantomograficzne, tomografię stożkową, a także często wykonuje się również badanie krwi w celu sprawdzenia prawidłowości działania układu krzepnięcia. Chirurgiczne usuwanie ósemek zawsze odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W takim przypadku pacjent odczuwa jedynie lekki nacisk na tkanki. Jeśli jednak jest to konieczne, zabieg może być przeprowadzony pod narkozą. Sam przebieg może wyglądać różnie w zależności od stanu zęba. Jeśli ten jest wyrżnięty, wówczas wystarczy za pomocą odpowiednich narzędzi rozchwiać go i wyjąć w całości z zębodołu. Operacja jest bardziej skomplikowana w przypadku dolnych ósemek. Po niej zakładane są szwy, które zdejmowane są około po tygodniu.

Narkoza

Jak wspomniano, chirurgiczne usuwanie zęba może być przeprowadzone pod narkozą. W takim przypadku muszą jednak być ku temu odpowiednie wskazania. Może to dotyczyć ekstrakcji więcej niż jednego zęba jednocześnie bądź uczulenia na środek znieczulający. Zabieg pod narkozą często wykonywany jest również u tzw. pacjentów niewspółpracujących. Mowa tu o dzieciach lub osobach cierpiących na zaburzenia psychiczne. Wskazaniem może być również bardzo duży lęk przed bólem.

Czas trwania zabiegu

Wpływ na to ma kilka czynników. Jest to przede wszystkim ilość usuwanych zębów, warunki anatomiczne oraz stosowane narzędzia. Wpływ ma również samo doświadczenie chirurga stomatologa. Jeśli warunki anatomiczne na to pozwalają, ekstrakcja ósemki trwa bardzo krótko. Doliczyć jednak trzeba czas na podanie znieczulenia i odczekanie kilku chwil na jego działanie. Na koniec dochodzi jeszcze czas związany z założeniem szwów. Nieco dłużej trwa usunięcie zęba mądrości, który rośnie poziomo – to tzw. ósemka leżąca.

Może spodobać Ci się również:

photo 1522202176988 66273c2fd55fixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Co to jest hałas BHP? Dlaczego unikanie hałasu jest tak ważne?

1 lipca 2023

Praca w głośnych miejscach nie pozostaje bez wpływu na zdrowie człowieka. Wiele osób pracujących na różnych stanowiskach pracy narażonych jest każdego dnia na duży hałas. Co więcej, zazwyczaj hałas ten…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady