Periodontolog – co leczy i kiedy warto udać się do takiego specjalisty?
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się chorobami przyzębia oraz schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej. Bardzo często periodontolodzy są nazywani paradontologami, ze względu na to, że najczęstszą chorobą przyzębia jest paradontoza. Oczywiście nie jest to poprawne nazewnictwo. Kiedy warto udać się do takiego specjalisty?
Periodontolog, czyli kto?
Periodontolog to lekarz stomatologii, który oferuje pomoc w przypadku chorób przyzębia. Taki specjalista leczy tkanki odpowiadające za prawidłowe osadzenie oraz unieruchomienie zębów w zębodołach. Do najczęstszych chorób przyzębia można zaliczyć paradontozę, zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia.
Dobry periodontolog Kraków, z pewnością będzie w stanie pomóc w każdej sytuacji, niezależnie od tego, jak bardzo poważny jest problem.
Jakie są objawy choroby przyzębia?
Wśród najczęściej spotykanych objawów chorób przyzębia można zaliczyć odsłonięcie szyjek zębowych, krwawienie dziąseł, obrzęk w jamie ustnej, rozchwianie zębów i nie tylko. Niekiedy objawem choroby może okazać się także nieprzyjemny zapach z ust, co także powinno nas zaalarmować i zmotywować do wizyty u specjalisty.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie podobne objawy, warto zgłosić się do lekarza stomatologa, aby mógł przyjrzeć się naszym zębom i zaplanować odpowiednie leczenie.
Przyczyny chorób przyzębia
Przyczyny chorób przyzębia mogą być różne, jednak najczęściej dotyczą one nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Niedokładne lub zbyt krótkie mycie zębów jest powodem odkładania się płytki bakteryjnej, która z czasem przekształca się w kamień nazębny. On z kolei jest przyczyną rozchwiana zębów, rozwoju stanów zapalnych dziąseł, a w ekstremalnych przypadkach utraty uzębienia.
Inne przyczyny pojawienia się chorób przyzębia to źle dobrane protezy, wady zgryzu oraz bruksizm. Niekiedy paradontoza towarzyszy takim chorobom jak cukrzyca, HIV, nowotwory. Może być także konsekwencją złej diety, bardzo niezdrowego trybu życia, spożywania dużych ilości cukru, napojów słodzonych, a także palenia papierosów. Niestety niejednokrotnie choroby przyzębia mogą być także efektem ubocznych przyjmowania leków.
Jak widać choroby przyzębia to poważny problem, z którym trzeba jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Dzięki temu można uniknąć najgorszego, czyli utraty zębów. Ważna jest także profilaktyka, należy regularnie chodzić na wizyty kontrolne, a w razie zaobserwowania u siebie niepokojących objawów jak najszybciej zgłosić się do dentysty na wizytę.
Może spodobać Ci się również:
Do uprawiania joggingu teoretycznie nie trzeba wiele. Biegacze muszą jedynie postawić na przewiewny i lekki strój, oraz wygodne buty. To od nich zależy bezpieczeństwo w trakcie treningu, ponieważ zadaniem obuwia…
Czytaj więcej