piątek, 22 listopada 2024r.

Aparat RTG w gabinecie weterynaryjnym, jak uzyskać idealne zdjęcie rentgenowskie?

unnamed file 2

Radiografia cyfrowa powoli wypiera analogową, a coraz powszechniejsze staje się wyposażenie klinik w cyfrowy sprzęt do badań radiograficznych. Ze względu na szereg korzyści jakie daje tworzenie zdjęć cyfrowych najwyższej jakości, jak również mniejsze promieniowanie przy badaniu, powodują, że nawet w małych gabinetach znajdziemy przenośny aparat RTG.

Jednakże, by efekt był doskonały, a diagnoza precyzyjna należy wiedzieć, w jaki sposób uzyskać tak wysokie parametry obrazu. Dlatego też istotne jest umiejętne posługiwanie się aparatem rentgenowskim, a także odpowiednie ułożenie pacjenta do badania. Tu warto precyzyjnie określić, co chcemy zobaczyć za obrazie i odpowiednio dobrać warunki ekspozycji.

Jak działa aparat RTG i dlaczego warto sięgnąć po cyfrowe technologie?

Proces powstawania obrazu rentgenowskiego opiera się na wykorzystaniu promieniowania jonizującego. Interesujący nas fragment anatomiczny zostaje poddany działaniu promieni rentgenowskich, przy czym dobór dawki zależy od tego, jaką gęstość i grubość tkanki badamy. W przypadku tkanek miękkich ekspozycja będzie wymagała innego naświetlenia, niż w przypadku kości.

Użycie cyfrowej akwizycji obrazu i odpowiednio dopasowanego oprogramowania daje o wiele szybsze i precyzyjniejsze wykonanie zdjęcia. Istotne w tym przypadku będzie dobre ułożenie pacjenta, tak by obrazowanie za pierwszym razem było dokładne. Tu warto nadmienić, że cyfrowy odczyt radiogramu przy pomocy odpowiedniego oprogramowania daje możliwość obróbki i poprawienia jakości obrazu.

Od czego zależy jakość zdjęcia RTG?

Głównymi parametrami obrazowania jest napięcie lampy rentgenowskiej, natężenie prądu w lampie i czas ekspozycji. Im wyższa wartość napięcia, temperatury oraz im dłuższy czas ekspozycji tym wyraźniejsze szczegóły zdjęcia uzyskamy. Parametry naświetlenia zależą od jakości i wydajności lampy rentgenowskiej, filtracji promieniowania i użycia metody akwizycji (analogowej, bądź cyfrowej).

Warto jednak pamiętać, by posiłkować się tabelami naświetleń, tak by nie napromieniować pacjenta zbyt mocno. Tabele takie są zbiorami wszystkich parametrów, jakie powinny być spełnienie w określonych przypadkach. Inne będą wartości przy badaniu dużych zwierząt, a inne przy małych czworonogach. 

Ocena obrazu RTG, na co zwrócić uwagę?

Obraz RTG powinien być w pełni czytelny dla diagnosty. Dlatego ważne są takie parametry, jak rozdzielczość, kontrast i ostrość obrazu. W tym przypadku cyfrowe aparaty RTG i detektory promieniowania, jak również możliwość cyfrowej obróbki zdjęcia dają najlepsze rezultaty.

Może spodobać Ci się również:

photo 1643877325038 f9a19083f6ebcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2NHx8cHN5Y2hvbG9naXN0JTIwdGhlcmFweXxlbnwxfDB8fHwxNjg1MzU0OTQ4fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Dobry psycholog w terapii uzależnień – dlaczego warto z tym problemem udać się do specjalisty?

1 czerwca 2024

Uzależnienia są poważnym problemem, który może zniszczyć życie jednostki oraz jej bliskich. Walka z nałogiem to trudny i złożony proces, który często wymaga profesjonalnej pomocy. Dobry psycholog specjalizujący się w…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady