Co ile należy się odzież robocza? Co ile przysługuje?
Zadaniem odzieży roboczej jest zabezpieczenie odzieży prywatnej pracownika bądź jej zastąpienie. Nie można mylić jej z odzieżą ochronną. Ta druga zakładana jest w momencie, kiedy pracownik wykonuje pracę na stanowisku, na którym ma kontakt z czynnikami mogącymi zagrozić jego zdrowiu bądź życiu. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić zatrudnionym odpowiednią odzież roboczą. Warto wiedzieć, kiedy i na jakich zasadach.
Obowiązek pracodawcy
O tym, kiedy pracownikowi przysługuje odzież robocza dokładnie mówi Kodeks Pracy. W przepisach mowa jest o tym, że pracodawca jest zobowiązany dostarczyć odzież roboczą w sytuacji, kiedy prywatna odzież pracownika może ulec zniszczeniu podczas pracy oraz jeśli wymagają tego odpowiednie wymagania bezpieczeństwa, higieny pracy oraz technologiczne. Co ważne, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć odzież roboczą nieodpłatnie.
Częstotliwość wymiany
Ważna jest tu kwestia dotycząca tego, jak często pracownikowi przysługuje odzież robocza. Okres przydatności ustalany jest między pracodawcą a pracownikami. W wyniku tych konsultacji w zakładzie pracy tworzona jest tabela przydziału odzieży i środków ochronnych. W to wliczają się również buty robocze. Tabela ta wyznacza terminy, kiedy pracodawca zobowiązany jest wydawać nową odzież roboczą. Warto także wiedzieć, że jest również zobowiązany do utrzymywania odzieży roboczej w należytym stanie. Oznacza to, że to ponosi koszty jej prania oraz ewentualnych napraw.
Ekwiwalent za odzież roboczą
Może się jednak zdarzyć tak, że pracodawca dopuści na niektórych stanowiskach możliwość wykonywania obowiązków w prywatnej odzieży pracownika. Oczywiście musi być to strój, który spełnia określone warunki bezpieczeństwa. Prywatne środki ochrony osobistej muszą bowiem spełniać te same normy, co środki zapewniane przez pracodawcę. W takim jednak przypadku pracownikowi przysługuje ekwiwalent, który wypłacić musi pracodawca. Jest to ekwiwalent pieniężny uwzględniający aktualne ceny. Co ważne, okres użytkowania prywatnej odzieży roboczej musi być tożsamy z tym ustalonym w tabeli przydziału odzieży ochronnej. Prywatne artykuły BHP nie mogą być jednak stosowane w każdej sytuacji. Nie jest to możliwe w przypadku bezpośredniej obsługi maszyn i urządzeń oraz gdy istnieje ryzyko skażenia odzieży środkami chemicznymi. Ekwiwalent może przysługiwać pracownikowi także wtedy, kiedy otrzymuje odzież roboczą od pracodawcy, ale ten nie jest w stanie np. jej prać. Wówczas pracownik otrzymuje ekwiwalent na środki piorące.
Może spodobać Ci się również:
Dla wielu egzamin na prawo jazdy jest bardzo stresującym wydarzeniem. To szczególny moment w naszym życiu, który może zadecydować o tym, czy dostaniemy upragniony dokument. Musimy jednak wcześniej zmierzyć się…
Czytaj więcej