piątek, 12 lipca 2024r.

Co ile serwis klimatyzacji? Dlaczego należy o nim pamiętać?

Co ile serwis klimatyzacji? Dlaczego należy o nim pamiętać?

Klimatyzacja daje ukojenie w gorące dni. Jednocześnie jej posiadanie wiąże się z wieloma obowiązkami. Trzeba pamiętać o regularnym serwisowaniu. Dlaczego jest to tak istotne? Jakie ryzyko niesie korzystanie z nieserwisowanej klimatyzacji? I jak często należy dokonywać przeglądu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Brak serwisowania to ryzyko dla zdrowia

Na klimatyzacji osadzają się zanieczyszczenia takie jak kurz, roztocza. Jednocześnie klimatyzacja, która nie jest czyszczona, może stać się miejscem rozwoju pleśni i innych zarodników grzybów. To sprawia, że w bezpośredni sposób zagraża ona zdrowiu. Może powodować drobne niedogodności takie jak ból głowy, czy też katar. Jednocześnie może stać się przyczyną znacznie poważniejszych chorób takich jak grzybicze zapalenie płuc, czy też grzybica skóry.

W nieczyszczonej klimatyzacji mogą znajdować się także pyłki roślin, resztki sierści zwierzęcej. Dlatego też alergicy powinni zwracać szczególną uwagę na regularne czyszczenie klimatyzatorów i wymianę filtrów.

Serwisowanie klimatyzacji zwiększa żywotność urządzenia

Klimatyzator to urządzenie, w którym panuje wysokie ciśnienie. Może ono dochodzić do nawet kilkuset barów. To z kolei sprawia, że każda nieszczelność przekłada się na szybszy ubytek czynnika chłodzącego, może także zmniejszać sprawność klimatyzacji. Natomiast usterki, które nie zostaną naprawione, mogą przyczynić się do zniszczenia sprężarki, co skutkuje awarią całego klimatyzatora. W takiej sytuacji koszty naprawy mogą być bardzo duże.

Dlatego też konieczne jest regularne serwisowanie urządzenia. W ten sposób można wykryć wszystkie nieszczelności we wczesnym etapie i bezpiecznie je usunąć. To przełoży się na znacznie większą żywotność urządzenia.

Co ile należy serwisować klimatyzację?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy tak naprawdę od intensywności i sposobu użytkowania. W przypadku domów i mieszkań, w których klimatyzacja jest wykorzystywana tylko latem, do schładzania wnętrza zwykle wystarczy jedno serwisowanie w roku. Natomiast jeśli klimatyzator wykorzystujesz także do ogrzewania, wtedy należy ją serwisować co najmniej dwa razy w ciągu roku.

Oczywiście należy pamiętać także o korzystaniu z pomocy technicznej, jeśli zauważasz, że urządzenie pracuje w nietypowy sposób, np. jest mniej efektywne albo pracuje głośniej. Może to być oznaka usterki, a w takiej sytuacji lepiej podjąć szybkie i zdecydowane działania.

Może spodobać Ci się również:

Co to jest taśma samoprzylepna? Szerokie zastosowanie nie tylko w domach

Co to jest taśma samoprzylepna? Szerokie zastosowanie nie tylko w domach

1 lutego 2021

Zabezpieczanie, montowanie czy proste sklejanie wielu różnych rzeczy jest możliwe dzięki istnieniu taśmy samoprzylepnej. Znana jest ona w biurach, domach oraz dużych przedsiębiorstwach, co więcej jej zastosowanie jest bardzo szerokie.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady