piątek, 19 kwietnia 2024r.

Co sprzyja rozszerzaniu się naczynek na twarzy? Jak z problemem walczyć?

Co sprzyja rozszerzaniu się naczynek na twarzy? Jak z problemem walczyć?

Pękające naczynka to dolegliwość, z którą zmaga się wiele kobiet. Najczęściej wywoływana przez uwarunkowania genetyczne, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne czy nadmierną wrażliwość skóry. Cera naczynkowa wymaga zaawansowanej pielęgnacji, ale same kosmetyki nie wystarczą, by poradzić sobie z problemem. Jak z nim walczyć?

Skąd się biorą pajączki na twarzy

Terapia potrzebna jest wtedy, gdy w skórze właściwej zaobserwujemy rozszerzone na trwałe (nie znikają, jak w przypadku choćby rumieńców) widoczne przez naskórek naczynia krwionośne. Pojawiają się wtedy, gdy jesteśmy stale narażone na działanie słonecznego promieniowania UV, niekorzystnych warunków atmosferycznych jak wiatr czy duże wachania temperatur (przechodzenie z zimnego do ciepłego pomieszczenia), lub często korzystamy z solarium. Nie bez znaczenia jest również stosowanie sterydów.

Początkowo pojawia się tylko zaczerwienienie lub rumień, który z czasem po prostu przestaje znikać – to znak, że naczynka nie obkurczają się z powrotem. Pajączki mogą potem łączyć się ze sobą i tworzyć duże struktury, co wpływa na wygląd naszej twarzy. Niekiedy problem występuje już od urodzenia.

Laserowe zamykanie naczynek

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz dokonuje oceny przebarwień. Istotne jest zbadanie ich średnicy, koloru oraz ilości. Po wprowadzeniu danych do komputera, dobrana zostaje odpowiednia długość promienia laserowego do naświetlania, a także wysokość energii, ilość impulsów i odstęp czasowy między nimi. Potem, po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu naskórka, można przystąpić do terapii.

Wyemitowana laserem energia jest pochłaniana przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi. Ta zostaje w ten sposób podgrzana i niszczy od środka ścianki naczynia krwionośnego. W taki sposób ,,spalone” naczynko może zostać usunięte z organizmu.

Co po zabiegu?

Po wyjściu z gabinetu, musimy pamiętać, aby chronić twarz przed promieniowaniem UV przez minimum 4 tygodnie. Konieczne jest używanie kremu z filtrem SPF 50. Przez ok. 5 dni nie wolno intensywnie ćwiczyć ani korzystać z sauny, gdyż czynności te powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Pamiętajmy o obowiązkowym nawilżaniu skóry po laseroterapii, ale unikajmy nakładania w tym miejscu makijażu.

Pozostałe zalecenia obejmują powstrzymanie się od wykonywania peelingu, przemywania skóry produktami na bazie alkoholu czy używania zwykłego mydła do mycia. Miejsca po laserowym zamykaniu naczynek nie wolno też przemywać spirytusem.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 9

Jak udowodnić błąd medyczny?

1 czerwca 2021

Zawód lekarza, choć jest uznawany za specyficzny, nie jest wolny od błędów. Nawet najlepszy specjalista w wyniku roztargnienia czy zaniechania pewnych czynności może przyczynić się do poważnego uszczerbku na zdrowiu…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady