piątek, 12 lipca 2024r.

Co to jest pomoc de minimis? Czym jest pomoc de minimis?

Co to jest pomoc de minimis? Czym jest pomoc de minimis?

Małe przedsiębiorstwa stanowią podstawę każdej gospodarki i powinny liczyć na pomoc państwa. Jedną z form wsparcia jest pomoc de minimis. Zawiera się ona w środkach unijnych oraz ulgach w spłacie różnego rodzaju zobowiązań. Zalicza się ją jako podstawowy rodzaj pomocy publicznej. Łatwo ją uzyskać, ponieważ nie wymaga spełnienia trudnych warunków.

Założenia

Pomoc de minimis jest obecna w wielu programach. Głównym jej założeniem jest fakt, że niewielkie z punktu widzenia budżetu państwa wsparcie nie naruszy konkurencji panującej na rynku. To, co nie zachwieje budżetem kraju, może okazać się znaczącą pomocą dla danego przedsiębiorstwa. Można ją otrzymać w kilku formach. Zalicza się do nich:

  • dotacje na inwestycje,
  • amortyzacja środków trwałych,
  • umorzenia podatków lub odsetek ZUS,
  • dofinansowanie szkoleń,
  • gwarancje kredytowe.

Ograniczenia

Rozporządzenie zaznacza, iż istnieje limit pomocy dla jednego przedsiębiorcy i nie może ona przekroczyć równowartości 200 tysięcy euro brutto w ciągu trzech lat. W przypadku sektora transportu drogowego towarów limit ten wynosi 100 tysięcy euro. Przytoczony okres trzech lat jest ruchomy. Podczas każdego wnioskowania o pomoc de minimis należy na nowo obliczyć nową kwotę dotacji.

Oprócz limitu kwotowego istnieją inne obostrzenia. Kolejnym jest wprowadzenie grup, które nie mogą skorzystać z takiego wsparcia. Są to następujący przedsiębiorcy:

  • zajmujący się produkcją podstawowych produktów rolnych,
  • działający w sektorze przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych,
  • z sektora rybołówstwa i akwakultury,
  • kupujący pojazdy przeznaczone do transportu drogowego i prowadzą działalność gospodarczą w zakresie przewozu towarów.

Wykluczone z pomocy de minimis są podmioty gospodarcze w trudnej sytuacji finansowej. Nie można na tej podstawie wspierać działalności, która jest związana z wywozem produktów do państw trzecich i rozwijającej sieć dystrybucyjną w tym kierunku. Z takiej pomocy nie mogą skorzystać firmy posiadające pierwszeństwo korzystania z krajowych towarów.

Artykuł napisany we współpracy z Livedesk.pl – usługi wirtualnej sekretarki i recepcji.

Może spodobać Ci się również:

photo 1524439786248 e168955562d7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxjcmFuYmVycnklMjBqdWljZXxlbnwxfDB8fHwxNjcyNDM0NzQxixlibrb 4.0.3q80w1080

Soki naturalne w diecie detoksykacyjnej, czyli jaki sok oczyszczający wybrać?

1 czerwca 2024

W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy narażeni na zanieczyszczenia środowiska, stres i niezdrową żywność, coraz więcej osób poszukuje sposobów na oczyszczenie organizmu i poprawę samopoczucia. Jednym z popularnych sposobów na detoksykację…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady