piątek, 12 lipca 2024r.

Drewniane elementy w nowoczesnych aranżacjach wnętrz

unnamed file 7

Nowoczesne aranżacje wnętrz wiążą się z użyciem naturalnych materiałów. Wykorzystywane są chętnie rewitalizowane cegły, kamienne obudowy lub blaty. Wśród tym surowców nie należy zapominać o drewnie.

Drewniane ozdoby na ścianę nie muszą kojarzyć się z boazerią w stylu PRL. Nowoczesny design sprawia, że ten wdzięczny surowiec doskonale wkomponowuje się w każdy styl. Może być go mniej w modernistycznej odsłonie, ale już remont i aranżacja w stylu rustykalnym będzie przepełniona drewnianymi elementami.

Ponadczasowe drewniane dekoracje

Drzewo jest ponadczasowym materiałem wykończeniowym. Nigdy nie wyjdzie z mody i nigdy nie będzie źle wyglądało. Czysto naturalny wygląd, jaki dają drewniane dekoracje na ścianie, pozwala na uzyskanie bardzo eleganckiego wnętrza.

Współczesne boazerie lub okładziny drewniane są nieporównywalnie dalekie od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Nowoczesne technologie obróbki, a także lakierowania, pozwalają na uzyskanie efektu, jaki dobry designer sobie tylko wyobrazi. Trudno znaleźć tak doskonale podatny na przekształcanie materiał aranżacyjny, jak drewno.

Kiedy warto położyć drewno na ścianie?

Drewniane elementy nie są zbyt często wykorzystywane do obudowywania ścian w mieszkaniach. Jednakże odpowiednie ich ułożenie oraz wydzielenie miejsca, nie koniecznie na całej powierzchni ściany, da ciekawy rezultat dekoracyjny. Do tego niezbędne jest użycie właściwego gatunku drewna.

Wypełnienie wnętrza drewnianą powłoką może spowodować jego fizyczne oraz wizualne pomniejszenie. Dlatego też warto taką formę zastosować w przypadku dużego i przestronnego salonu. Jeżeli jednak aranżujemy mały pokój, to drewniane elementy delikatnie powinny być ułożone w wybranych miejscach, aby nie spowodować klaustrofobicznego zatłoczenia.

Jak dbać o drewniane elementy dekoracyjne?

Jak wszystko w domu, drewno również może ulec powolnej degradacji. W tym przypadku warto zainwestować w dobrze zaimpregnowane elementy, lub kupując surowe deski dokonać takiej impregnacji. Warto tu zastosować preparaty zapobiegające powstawaniu grzybów i pleśni. Niewątpliwie ważne jest również dobre zabezpieczenie przed ogniem.

Drewniane powierzchnie, tak jak inne, zbierają kurz. Czyścić je trzeba regularnie i zdecydowanie w tym przypadku sięgać należy po środki dostosowane do pielęgnacji drewna. Od czasu do czasu również drewniane elementy warto rewitalizować. Wiąże się to z tendencją do wycierania powierzchni lakierniczej, a także z drobnymi lub głębszymi zarysowaniami. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na wieloletnie utrzymanie drewna w dobrym stanie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1500191240172 0d6a860885afcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzZ8fGFkaWRhcyUyMHNob2VzJTIwbmlrZXxlbnwxfDB8fHwxNzE0MzIwNzg3fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jakie buty w góry na lato?

1 kwietnia 2024

Nadchodzą ciepłe miesiące, podczas których wielu z nas z pewnością będzie chciało wypocząć na łonie natury. Niektórzy już zapewne planują urlop w górach, sprawdzając pogodę i tycząc najlepsze trasy na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady