piątek, 12 lipca 2024r.

Ile dni masz na wniesienie skargi na otrzymane wypowiedzenie umowy o pracę? Jakie masz prawa, pracując w Niemczech?

photo 1589829545856 d10d557cf95fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Pracujesz w Niemczech, ale chcesz bliżej poznać obowiązujące tam przepisy związane z zatrudnieniem. Jest to bardzo dobra decyzja, która w razie wystąpienia problemów, pozwoli podjąć Ci odpowiednie działania. Jedną z najbardziej interesujących kwestii jest wypowiedzenie umowy o pracę. Dowiedz się, co możesz zrobić, gdy otrzymasz ten dokument i czy masz możliwość odwołania się od wypowiedzenia?

Otrzymałeś wypowiedzenie – sprawdź, czy możesz wnieść skargę?

Dla wielu osób otrzymanie wypowiedzenia jest równoznaczne z zakończeniem pracy u danego pracodawcy. Jednak czy wiesz, że nie musi skończyć się to w taki sposób. Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech to jednostronne oświadczenie woli, z którym Ty nie musisz się zgadzać.

Masz prawo do wniesienia odwołania od wypowiedzenia, jakie wręczył Ci pracodawca. Na odwołanie masz 21 dni, od momentu otrzymania dokumentu. 

W tym terminie powinieneś wnieść pozew – warto w tym celu skorzystać z pomocy niemieckiego prawnika. Musisz wiedzieć, że wniesienie skargi nie zawsze pozwala wrócić do pracy, ale może przynieść wiele innych korzyści, jak otrzymanie odszkodowania i dodatkowych należności, które z pewnością będą zadowalające.

Kiedy masz prawo do wniesienia skargi na wypowiedzenie w Niemczech?

Możliwość odwołania występuje, gdy nie zgadzasz się z wypowiedzeniem. Jednakże, należy zweryfikować swoją sytuację z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy, aby zweryfikował zapisy w dokumentach (wypowiedzeniu, umowie o pracę, układach zbiorowych).

Często pracownicy otrzymują wypowiedzenie w Niemczech, które zawiera błędy np. skrócony okres wypowiedzenia, bezpodstawne zarzuty – jeśli pracodawca wręcza wypowiedzenie nadzwyczajne. Należy pamiętać, że w Niemczech występuje silna ochrona pracowników, co stwarza szansę, aby sukcesywnie dochodzić swoich praw.

 Co możesz zyskać, wnosząc skargę na wypowiedzenie?

To, jakie korzyści odniesiesz, zaskarżając wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech jest kwestią indywidualną. Bez wątpienia jednak, dochodzenie swoich praw jest jednym z najkorzystniejszych dla pracownika rozwiązań. 

Powództwo o ochronę przed wypowiedzeniem jest opłacalne z wielu powodów. Po pierwsze, możesz otrzymać odprawę za utratę miejsca pracy oraz dodatkową wypłatę wynagrodzenia. Ponadto, podczas procesu możesz odzyskać reputację pracownika i uzyskać pozytywne świadectwo pracy, co zwiększa szanse na znalezienie nowego zatrudnienia.

Istnieje także możliwość kontynuacji zatrudnienia po porozumieniu z pracodawcą. Dlatego warto skonsultować się z prawnikiem i rozważyć podjęcie działań w celu obrony swoich praw.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Codzienny strój eleganckiego mężczyzny. Co wybrać: garnitur, czy samą marynarkę?

1 sierpnia 2021

Garnitur to jedna z obowiązkowych pozycji w każdej szafie mężczyzny. Wielu panów posiada kilka egzemplarzy garniturów do pracy i na co dzień i jeden, dwa na wyjątkowe okazje. Jednakże jest…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady