piątek, 21 stycznia 2022r.

Ile zarabia chirurg stomatolog?

unnamed file 9

Stomatologia to bardzo szeroka nauka, dlatego dentyści specjalizują się zazwyczaj w wąskich, konkretnych dziedzinach. Aby móc zostać lekarzem stomatologiem, trzeba przejść przez ciężkie studia, a później ukończyć straż. Co więcej, na tym nauka się nie kończy. Ile zarabia chirurg stomatolog? Czy zarobki dentystów są satysfakcjonujące i jak można nim zostać?

Zawód stomatolog

Stomatologia jest specjalizacją wymagającą szerokiej wiedzy, dlatego studia są niezwykle trudne i karierę trzeba zaplanować już na etapie szkoły średniej. Od kandydatów chcących rozpocząć naukę na kierunku stomatologicznym wymaga się bardzo dobrego przygotowania z zakresu chemii i biologii. Bez dobrych wyników z egzaminu maturalnego nie można liczyć na przyjęcie na studia.

Studia są pięcioletnie, niezwykle wymagające, co więcej po ich ukończeniu należy odbyć staż. Zdobycie zawodu stomatologa nie jest łatwe, niemniej jednak w przyszłości można liczyć na bardzo dobre zarobki, przy czym oczywiście dużo zależy od doświadczenia, a także miejsca pracy specjalisty. 

Zarobki dentysty

W Polsce lekarze stomatolodzy zarabiają od 2 480 zł do 6 800 zł brutto w zależności od stażu pracy, doświadczenia oraz miejsca. Początkujący stomatolog Kraków bronowice musi liczyć się z tym, że nie będzie w stanie od razu cieszyć się z dużej wypłaty. W tym wypadku staż pracy ma duże znaczenie, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i stale poszerzać swoje kompetencje. 

Wielu lekarzy zakłada własne gabinety dentystyczne, które przynoszą bardzo dobre zarobki, dlatego warto pomyśleć o własnej praktyce. Choć jest to duża inwestycja, to bez wątpienia będzie w stanie szybko się zwrócić. Dużo zależy także od miejscowości, w której się działa. Otóż w mniejszych miasteczkach usługi stomatologiczne, z pewnością będą tańsze.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się problemami związanymi z uzębieniem, gdy niezbędne są na przykład takie zabiegi jak usuwanie zębów mądrości, różnego rodzaju nowotworów, a także czynności wstępne dla implantowania i protetyki. Chirurg może pomóc także w przypadku dolegliwości bólowych związanych w obrębie połączenia mięśni twarzoczaszki i kości.

Chirurdzy stomatolodzy zarabiają więcej, niż dentyści ogólni, gdyż mają wąską specjalizację i jest niezbędna. Oczywiście najlepsze zarobki będą generować osoby posiadający własną praktykę. Posiadając własny gabinet stomatologiczny, można bowiem liczyć na zarobki rzędu 6-20 tys. złotych miesięcznie. 

Chociaż zdobycie tytułu lekarza stomatologa nie jest proste i wymaga od nas ciężkiej pracy, bez wątpienia jest to zawód bardzo ciekawy i dobrze płatny. Oczywiście, aby móc zostać stomatologiem, warto mieć do tego odpowiednie predyspozycje.

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Ile kosztuje laserowe usuwanie trądziku?

1 kwietnia 2021

Trądzik to problem, który dotyka bardzo wiele osób, co ciekawe nie tylko nastolatków,  ale także dorosłych powyżej 30-stki. Niestety leczenie trądziku nie jest proste, wymaga czasu, cierpliwości i nie zawsze…

Czytaj więcej