piątek, 21 stycznia 2022r.

Jak impregnować kamienne elementy w domu i ogrodzie?

Jak impregnować kamienne elementy w domu i ogrodzie?

Nowoczesne aranżacje domów wykorzystują szereg naturalnych materiałów w celach użytkowych i dekoracyjnych. Kamień jest niezwykle popularnym tworzywem, z którego powstają parapety, schody, blaty, a także dekoracje zewnętrzne w ogrodzie. Ze względu na swoje właściwości może być uznany za najbardziej trwały surowiec.

Żeby zachować tą cechę należy dbać i pielęgnować kamienne struktury. Regularne czyszczenie i okresowe prace restauracyjne zdecydowanie mają dobry wpływ na ładny wygląd i użyteczny charakter powierzchni z kamienia. W celu dobrego zabezpieczenia kamienia trzeba zastosować odpowiednią impregnację.

Jak wybrać impregnat do kamienia na zewnątrz?

Impregnaty do kamienia są różnego rodzaju. Jedne doskonale pasują do granitowych powierzchni, inne do marmurowych lub do trawertynu. W każdym przypadku trzeba wziąć pod uwagę miejsce położenia kamiennej struktury oraz warunki, w jakich jest osadzona.

Zewnętrzne schody, czy parapety niewątpliwie narażone są na czynniki atmosferyczne oraz piach i szereg uszkodzeń. Tym samym impregnat powinien dobrze zabezpieczać powierzchnię przed ścieraniem, a także przed powstawaniem brzydkich odbarwień i plam.

Przed czym chroni impregnat wewnątrz domu?

Wewnątrz domu kamień nie jest tak narażony na zniszczenie, niemniej blat kuchenny warto dobrze zaimpregnować, gdyż tak zabezpieczona powierzchnia mniej wchłania ciecze, kurz i brud. Dobrze wpływa to również na zmniejszenie powstawania plam pochodzących z rozlanych substancji lub położonej żywności.

Posiadając kamienne blaty w łazience, tym bardziej należy zadbać o dobrą impregnację. Celem jest izolacja przed wilgocią, a także ochrona przed odbarwieniami wynikającymi z używania detergentów.

Odpowiedni impregnat do granitu i marmuru

Wśród kamienia używanego w dekoracji wnętrz zazwyczaj na czoło wysuwa się granit i marmur. Powierzchnie granitowe chroni dokładnie dopasowany impregnat. Jego właściwości uwzględniają poziom wchłaniania wilgoci oraz inne czynniki właściwe granitowi.

Marmur to wyjątkowo piękna struktura, ale wymaga więcej zabiegów i dbałości. Jest kamieniem bardziej podatnym na ścieranie, a także odbarwianie. W tym celu dobrym pomysłem jest poza codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi częste używanie impregnatów, tak by struktura długo wyglądała jak nowa.

O każdą kamienną powierzchnie należy odpowiednio dbać. Do tego celu można wykorzystać dostosowane środki pielęgnacyjne oraz domowe sposoby na czyszczenie. Niewątpliwie nie wolno używać żrących detergentów, ani twardych szczotek, co może uszkodzić powierzchnię. Zazwyczaj do pielęgnacji wystarczy woda oraz miękka ściereczka.

Może spodobać Ci się również:

Doświetla - co to takiego i gdzie warto je zbudować?

Doświetla – co to takiego i gdzie warto je zbudować?

31 sierpnia 2020

Montowanie zewnętrznych drzwi może być kłopotliwe również ze względu na ich budowę oraz zmniejszenie dopływu światła do pomieszczeń. Zewnętrzne skrzydła zwykle prowadzą co ciasnych, ciemnych korytarzy lub przedsionków, w którym…

Czytaj więcej