Jak to działa? Huta szkła pod lupą
Ze szkła można zrobić każdą formę. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i oczywiście ilość surowca do przetworzenia. Szkło ma postać taką, jaką nada mu twórca. Nie ma uporządkowanej struktury przestrzennej, przypomina ciecz, choć sztywność i kruchość wskazują na stan stały.
Szkło powstaje w hucie. Jest produktem finalnym wytopienia krzemionki lub kwarcu w piecu hutniczym. Od tego, co twórca dołoży do macierzystego surowca, zależą wszystkie właściwości szkła. Po wytopieniu surowiec poddawany jest intensywnemu schłodzeniu, co również wpływa na ostateczny efekt wyrobu szklanego.
Jak działa huta szkła?
Huta szkła jest to zakład przemysłowy, który jest w stanie wyprodukować szybę okienną, jak również naczynie szklane. W efekcie końcowym następuje polerowanie tafli, dekorowanie naczyń lub zdobienie butelek laserowniem. Patrząc na różnorodność wyrobów można zapomnieć, że ich głównym składnikiem jest piasek.
W hucie szkła wykorzystuje się wanny hutnicze lub specjalne donice. W zależności od tego, co ma być finalnym produktem wypełnia się krzemionką odpowiednie naczynie i podgrzewa do temperatury topnienia. W kolejnym etapie hutnik temperaturę zmienia w zależności od potrzeb, a następnie zmniejsza. W następnym kroku szkło w postaci półpłynnej zostaje poddane formowaniu.
Składniki do produkcji szkła
Krzemionka (SiO2) uzyskiwana jest z odpowiedniego rodzaju piasku. Temperatura jego topnienia jest bardzo wysoka, w związku z tym by proces usprawnić i przyspieszyć, dodaje się do niego topniki. Głównie stosuje się węglan wapnia, sodu lub potasu.
W skład mieszanek wchodzą również substancje, które mają zadanie usunąć pęcherzyki powietrza. Są to środki klarujące, a wśród nich można wyróżnić siarczan sodu, arszenik i saletrę. Aby uzyskać ich najlepsze połączenie dodaje się odpowiedni stabilizator.
Butelki z recyklingu w hucie szkła
Kolejnym, ważnym elementem składowym jest stłuczka szklana. Jest wyrób pozyskany z poddanych recyklingowi produktów szklanych. Warto tu nadmienić, że stłuczka zmniejsza ilość zanieczyszczeń emitowanych przez piec hutniczy i ogranicza koszty produkcji. Wynika to z prostego faktu, że do jej stopienia potrzeba jest mniej ciepła, a tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie na energię i pozostałe surowce.
Nie można nie wspomnieć o tym, że przetwarzając szkło również nadaje mu się kolor i wzmacnia jego właściwości. I tak na przykład tlenek glinu poprawia odporność na składniki chemiczne. Inne tlenki mają wpływ na wszelkie przewidziane przez producenta wymagania. Dobry producent szkła wypuszcza na świat swoje wyroby w najwyższej jakości.
Może spodobać Ci się również:
Małe przedsiębiorstwa stanowią podstawę każdej gospodarki i powinny liczyć na pomoc państwa. Jedną z form wsparcia jest pomoc de minimis. Zawiera się ona w środkach unijnych oraz ulgach w spłacie różnego…
Czytaj więcej