Jaka szpachla do drewna na zewnątrz będzie najlepsza?
Drewno jest powszechnie stosowanym materiałem, z którego łatwo przygotować meble i akcesoria. Stosujemy je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Po pewnym czasie na jego powierzchni można zauważyć pęknięcia i drobne szczeliny. Da się je usunąć, wykorzystując szpachle do drewna. Które warto zastosować?
Masa szpachlowa do drewna na zewnątrz – jaka powinna być?
W przypadku akcesoriów drewnianych wystawionych na działanie czynników atmosferycznych potrzebujemy bardziej wytrzymałego produktu, który będzie odporny na wilgoć i promienie słoneczne. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się szpachla do drewna z hurtowni dwuskładnikowa, która efektywniej zabezpieczy szczeliny i zapobiegnie ich rozrastaniu.
W zależności od koloru materiału oraz wielkości ubytków powinniśmy zastosować właściwy typ zaprawy. Na rynku można znaleźć najczęściej produkty w klasycznych odcieniach brązu, które łatwo dopasować do koloru drewna. Taka szpachla po późniejszym zabezpieczeniu lakierem długo utrzyma się na powierzchni elementu.
Dobrym wyborem będzie szpachla akrylowa
To produkt łatwy w aplikacji, który ma dużą wytrzymałość. szpachla akrylowa świetnie rozprowadza się po powierzchni i stosunkowo szybko zasycha, wypełniając nawet najdrobniejsze zakamarki. To jednocześnie wypełniacz o wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne. Szpachla do drewnianych schodów nie zmieni koloru pod wpływem działania promieni UV i przez cały czas zachowa swój pierwotny wygląd.
Masę szpachlową można kupić w formie gotowej mieszanki lub rozrobionego produktu, co ułatwi aplikację. Przed nałożeniem należy oczyścić powierzchnię ze wszelkich zabrudzeń. Produkt nakładamy na sucho, dokładnie uzupełniając wszystkie ubytki. Masa akrylowa świetnie radzi sobie również z uzupełnieniem dużych dziur w strukturze drewna.
Nakładanie ręczne czy natryskowe?
Oba sposoby pomogą w efektywnym zabezpieczeniu drewnianych elementów. Jeśli chodzi o aplikację ręczną, taki proces może jednak dłużej potrwać, dlatego tę technikę lepiej stosować do uzupełnienia niewielkich ubytków na małej powierzchni.
Aplikacja natryskowa będzie bardziej wymagająca. Najczęściej zalecana jest przy konserwacji dużych powierzchni, np. parkietu czy drewnianych schodów. Proces wymaga dużej wprawy, dlatego najlepiej zlecić go profesjonalnej firmie. Aplikacja zbyt grubej warstwy szpachli będzie wiązać się z późniejszym szlifowaniem powłoki, co przedłuży czas prac remontowych.
Może spodobać Ci się również:
Przygotowanie lakieru samochodowego to skomplikowany proces, który może składać się z kilku lub kilkunastu etapów. Stworzenie idealnego koloru wymaga cierpliwości, wielu warstw nakładanego barwnika oraz przede wszystkim czasu. Na rynku…
Czytaj więcej