piątek, 12 kwietnia 2024r.

Kiedy wypadają mleczaki? W jakim wieku powinniśmy udać się z dzieckiem do stomatologa?

photo 1517832207067 4db24a2ae47ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4OHx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Mleczaki to pierwsze zęby, które pojawiają się u dzieci. Czas ich wyrzynania przypada na 4 miesiąc życia. Warto jednak zaznaczyć, że mleczaki nie zostają na stałe, a wypadają w pewnym momencie życia dziecka. Kiedy zaczynają wypadać pierwsze zęby mleczne i ile trwa cały proces wypadania mleczaków?

Jakie mleczaki wypadają, jako pierwsze?

Wypadanie zębów u dzieci może być nieco stresujące z uwagi na to, że jest to nowa sytuacja dla dziecka. Pierwsze zęby zaczynają wypadać około 5 roku życia, jednak ostatecznie, to kiedy zaczną one wypadać jest kwestią indywidualną. Wypadanie mleczaków rozpoczyna się zazwyczaj od dolnych jedynek oraz dwójek.

Warto jednak wiedzieć, że kolejność wypadania zębów nie jest tak oczywista, jakby się nam mogło wydawać. Pomimo tego, że pierwsze wypadają zęby dolne, to kolejne mleczaki, które wypadną znajdują się na górze.

Proces wypadania mleczaków i wyrzynania się zębów stałych jest dosyć długi. Ostatnie mleczaki mogą wypaść dopiero w wieku 12-13 lat. Przez cały ten czas powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na uzębienie dziecka i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości należy jak najszybciej udać się do stomatologa.

Kiedy udać się z dzieckiem do dentysty?

Z reguły wypadanie mleczaków i pojawianie się zębów stałych nie sprawia żadnych problemów. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy rodzic musi wraz z dzieckiem odwiedzić gabinet stomatologiczny. Zbyt wczesne lub późne wypadanie mleczaków powinno być skonsultowane ze stomatologiem.

Oprócz tego dentysta dziecięcy Białystok NFZ podczas wizyty będzie mógł określić, czy dany problem jest powodem do niepokoju. Ponadto w okresie wypadania mleczaków, warto regularnie odwiedzać z dzieckiem gabinet stomatologiczny. Czasem rodzic nie jest w stanie wychwycić nieprawidłowości, a więc wizyty u dentysty są bardzo ważne.

Higiena jamy ustnej podczas wypadania mleczaków

Dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne nie tylko w momencie utraty zębów mlecznych, ale również poza tym okresem. Rodzic powinien uczyć dziecko, jak prawidłowo szczotkować zęby. Co więcej, niezwykle istotna jest częstotliwość szczotkowania i szczoteczka, której używa dziecko.

Tutaj warto zwrócić uwagę na wymianę szczoteczki, która powinna odbywać się co 3 miesiące. Oczywiście szczoteczka w razie potrzeby może być wymieniana częściej, jednak nie należy jej stosować dłużej, niż jest to zalecane. Prawidłowe mycie zębów przekłada się na ich dobry stan, a co za tym idzie zęby mleczne nie wypadają z powodu próchnicy, a w czasie, kiedy powinny wypaść.

Może spodobać Ci się również:

Jak dobrać garnitur ślubny szyty na miarę?

Jak dobrać garnitur ślubny szyty na miarę?

30 października 2020

Ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu, więc pragniemy w tym czasie prezentować się olśniewająco. Możnaby spodziewać się, że dotyczy to tylko pań, ale panowie także chcą wyglądać szykowanie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady