Które implanty zębowe będą dla nas najlepsze: tytanowe czy cyrkonowe?
Utrata zębów nie oznacza, że bezpowrotnie tracimy szansę na piękny uśmiech. Nawet po przejściach z próchnicą, współczesna stomatologia oferuje pełną gamę rozwiązań, które pomogą pacjentowi odzyskać pewność siebie! Jednym z nich jest dość nowa gałąź medycyny – implantologia. Dowiedz się, jakie implanty są dostępne oraz poznaj ich wady i zalety.
Na czym polega implantologia zębów?
Implant zębowy to struktura odtwarzająca utracony ząb. Składa się ze śruby oraz korony protetycznej, która kolorystycznie odpowiada reszcie uzębienia. Całość jest wszczepiana w miejsce korzenia utraconego zęba.
Choć może to brzmieć strasznie, terapia jest całkowicie bezpieczna. Współczesna medycyna korzysta z wielu materiałów, których wybór zależy od stomatologa oraz oczekiwań samego pacjenta odnośnie do estetyki. Ważną kwestią jest również budowa kości, struktura uzębienia czy możliwości finansowe. A zatem jakie rodzaje dostępne są na rynku?
Implanty zębów cyrkonowe i tytanowe
Na rynku dostępne są dwa rodzaje materiałów. Jedym z nich jest tytan – gwarancja długiego okresu użytkowania. Mimo to, wiele osób mówi o implantach z tego materiału jako o nieestetycznych. Dlaczego? Ponieważ, jeśli dojdzie do obniżenia linii dziąseł, metalowa część śruby stanie się widoczna i będzie odcinać się od reszty uzębienia.
A jaka jest alternatywa? Cyrkon. Implanty cyrkonowe bezsprzecznie uznawane są za bardziej estetyczne, ponieważ ich kolor przypomina naturalne tkanki zęba. Substancja ta jest również bardziej odporna na ścieranie i doskonale wiąże się z tkanką kostną. Ale to nie koniec – w przypadku cyrkonu nie ma również mowy o zmianie smaku spożywanych potraw. Materiał ten nie wykazuje również interakcji z materiałami stomatologicznymi.
Implanty zębów jednofazowe i dwufazowe
Drugą kwestią, o jakiej należy pamiętać, jest metoda wszczepiania implantów. Wyróżniamy dwie: jednofazową i dwufazową.
Montaż klasycznych implantów opiera się na dwóch fazach. W pierwszej umieszcza się śrubę zastępującą korzeń w kości. Potem następuje proces zrastania z tkankami (osseointegracja), a kiedy się on zakończy, dentysta mocuje na implancie koronę protetyczną. Jest to metoda dwufazowa.
W przypadku jednofazowego montażu, proces jest szybszy. Stomatolog może wszczepić zarówno śrubę, jak i założyć nadbudowę podczas jednej wizyty, choć pod warunkiem, że jama ustna pacjenta znajduje się w dobrym stanie i nie posiada on ubytków kostnych. Implantologia zębów Kraków jest zatem sposobem na odzyskanie pięknego uśmiechu. Skorzystaj już dziś!
Może spodobać Ci się również:
Uzależnienia są poważnym problemem, który może zniszczyć życie jednostki oraz jej bliskich. Walka z nałogiem to trudny i złożony proces, który często wymaga profesjonalnej pomocy. Dobry psycholog specjalizujący się w…
Czytaj więcej