sobota, 20 kwietnia 2024r.

Piasek do piaskarki – czym się musi charakteryzować? Na co zwrócić uwagę?

Piasek do piaskarki - czym się musi charakteryzować? Na co zwrócić uwagę?

Piaskowanie jest procesem technologicznym znanym od drugiej połowy XIX wieku. W jego trakcie korzystamy z właściwości różnych materiałów ściernych. Podczas tych prac wykorzystywana jest siła ścierniwa działającego pod wysokim ciśnieniem.

Kiedy stosujemy piaskowanie

Możemy używać go praktycznie do wszystkich rodzajów powierzchni. Jest ono wykorzystywane między innymi w budownictwie, lakiernictwie, produkcji i usługach. Piaskowaniu mogą być poddawane różne płaszczyzny i przedmioty, np. drewno, metal, kamień naturalny, tworzywo sztuczne, szkło i inne.

Najczęściej jest ono stosowane do:

  • czyszczenia elementów stalowych i metalowych,
  • czyszczenia kostki brukowej,
  • usuwania powłok lakierniczych,
  • renowacji budynków,
  • renowacji pomników i zabytków,
  • matowienia i zdobienia szkła.

Ścierniwo do piaskarki

Powinno być ono dostosowane do rodzaju powierzchni, typu sprzętu oraz pożądanego efektu końcowego. W procesie piaskowania najczęściej wykorzystujemy piasek kwarcowy o zróżnicowanej granulacji. Ponadto możemy stosować elektrokorund, suchy lód, piasek szklarski itp.

Wybierając ścierniwo do piaskowania powinniśmy się kierować kilkoma wytycznymi. Jednym z najważniejszych kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest rodzaj wykorzystywanej piaskarki. Dla poszczególnych typów dedykowane są różne rodzaje ścierniw. I tak np. dla piaskarki ciśnieniowej możemy zastosować piasek kwarcowy o różnej granulacji, ale też mikrokulki szklane i elektrokorund. Jeżeli korzystamy z piaskarki inżektorowej – optymalnym wyborem będą ścierniwa z mikrokulek szklanych, żużlu pomiedziowego lub śrutu staliwnego. Jeżeli prace wykonujemy przy pomocy piaskarki kabinowej, o zamkniętym systemie pracy, możemy z powodzeniem zastosować piasek kwarcowy lub sodę blasting.

Piasek kwarcowy do piaskowania

Jest to najpopularniejszy rodzaj ścierniwa wykorzystywanego przy tego typu pracach. Jest dokładnie oczyszczany z wszelkich zanieczyszczeń w profesjonalnych przesiewaczach i należy do najskuteczniejszych materiałów ściernych. Znajduje szerokie zastosowanie przy piaskowaniu powierzchni stalowych, betonu, elementów metalowych itp. Używa się go również podczas renowacji zabytkowych budynków i małej architektury.

W zależności od oczekiwanego efektu i parametrów wykorzystywanego urządzenia, używamy różnych granulacji. Optymalna w przypadku piasku kwarcowego, stosowana przy oczyszczaniu konstrukcji stalowych, to 0,8 do 3,0 mm. Drobniejszego ścierniwa używamy do piaskowania karoserii pojazdów, felg czy matowienia konstrukcji metalowych. Do tych prac wykorzystujemy piasek o granulacji od 0,3 do 1,0 mm. Ścierniwo o najmniejszej średnicy jest stosowane do renowacji zabytkowych budynków, pomników – w tym przypadku odpowiedni będzie piasek o granulacji od 0,1 do 0,5 mm.

Proces piaskowania może być przeprowadzany w technologii pyłowej i bezpyłowej. Podczas prac powstaje pył, który może podrażniać drogi oddechowe. Dlatego, jeżeli piaskowanie odbywa się metodą pyłową – konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie. Prace takie mogą być wykonywane na zewnątrz lub w pomieszczeniach o skutecznej wentylacji. W przypadku piaskarek kabinowych – emisja pyłu jest minimalna i nie ma potrzeby wprowadzania zabezpieczeń.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Dodatki do kawy, czyli jak urozmaicić swój ulubiony czarny napój?

1 sierpnia 2021

Wśród wielu dodatków do kawy możemy wyrównać mleko zwierza)ęce lub roślinne, cukier, śmietankę oraz szereg przypraw. Doskonała kawa oczywiście broni się sama i nie trzeba jej „dosmaczać”, jednakże od czasu…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady