sobota, 20 kwietnia 2024r.

W jakich domach szczególnie użyteczna będzie pompa ciepła?

W jakich domach szczególnie użyteczna będzie pompa ciepła?

W obecnych czasach mamy bardzo wiele różnych sposobów ogrzewania domów. Pozwalają nam nie tylko na łatwiejsza eksploatację, oszczędności finansowe, ale przede wszystkim na ochronę środowiska naturalnego. Jedną z takich opcji jest instalacja pompy ciepła. Sprawdzamy, w jakich okolicznościach to rozwiązanie szczególnie dobrze się sprawdza.

Odwrócona klimatyzacja

Zaczniemy od wyjaśnienia w jaki sposób działają pompy ciepła. Układ zasilany jest energią elektryczną, która trafia do kompresora. Jest on podobny do tego stosowanego w klimatyzacji, lub – w mniejszej wersji – w zwyczajnej domowej lodówce. Jednak tutaj, zamiast chłodzić wnętrze domu, system niejako próbuje odzyskiwać energię cieplną z zewnątrz. Jest ona przekazywana do środka, wraz z ciepłem wygenerowanym przez sam silnik sprężarki. W ten sposób, zużywając np. 1,5 kilowata prądu przez godzinę, do domu zostaje dostarczone 5 kilowatów mocy cieplnej. Z tego 3,5 kW zostaje pobrane z zewnątrz i jest to z naszej perspektywy prąd zupełnie darmowy.

Ciepło z gruntu

Zamiast pobierania energii cieplnej z powietrza, które znajduje się na zewnątrz, o wiele lepszym sposobem jest czerpanie go z gruntu. Pompy ciepła sprawdzą się więc przede wszystkim tam, gdzie mamy przed domem wystarczająco dużą przestrzeń, by zakopać w ziemi przewody od instalacji. Zwykle należy wkopać je przynajmniej o metr w głąb, jednak im głębiej, tym lepiej. Działanie poprawi również zwiększenie obszaru, na którym przewody będą mogły zostać rozlokowane pod ziemią. Ponieważ temperatura głęboko w gruncie jest zawsze powyżej zera, niezależnie od powietrza na zewnątrz, pompa ciepła będzie dobrze działać nawet w czasie siarczystych mrozów.

Powierzchnia budynku

To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w niewielkich domach. Powierzchnie, na których system będzie działał najbardziej wydajnie, to do 100 metrów kwadratowych. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma możliwości zainstalowania pompy dla większego domu. Wymaga to jednak znacznego rozbudowania instalacji, a także o wiele dłuższego i gęstszego rurociągu odzyskującego ciepło z gruntu. Musimy mieć też oczywiście wystarczająco duży ogród, w którym będzie można umieścić ,,stronę zimną” układu, czyli wspomnianą podziemną instalację. Dlatego to właśnie w budynkach do 100 m2 najlepiej sprawuje się pompa ciepła. Kraków jest jednym z miast, gdzie można uzyskać dotację od samorządu na zainstalowanie ekologicznego źródła ogrzewania. Dotyczy to również pomp cieplnych, które są bardzo przyjazne środowisku, ponieważ nie powiększają smogu.

Może spodobać Ci się również:

czy geokrata komorkowa to trwale rozwiazanie kiedy geokrata jest najbardziej skuteczna

Czy geokrata komórkowa to trwałe rozwiązanie? Kiedy geokrata jest najbardziej skuteczna?

1 marca 2024

Geosiatka to jeden ze sposobów pozwalających na utwardzenie powierzchni. Nie każdy grunt jest na tyle stabilny, aby móc z niego korzystać bez zastosowania odpowiedniego utwardzenia. Warto jednak wiedzieć, że niektóre…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady