piątek, 12 lipca 2024r.

Ważność egzaminu teoretycznego prawo jazdy. Jak długo jest ważny?

Ważność egzaminu teoretycznego prawo jazdy

Jak wiadomo każda osoba, która chce mieć prawo jazdy, musi zdać nie tylko egzamin praktyczny, ale musi również zdać egzamin teoretyczny. Dawniej zdany egzamin teoretyczny był ważny sześć miesięczny. Jednakże obecne przepisy nie przewidują tego terminu. Obecnie, jeżeli zdamy raz nasz egzamin, to jest on ważny bezterminowo, także nie będziemy musieli go powtarzać, co trzeba przyznać, że stanowi naprawdę bardzo duże ułatwienie dla osób starających się o prawo do kierowania samochodem.

Egzamin teoretyczny – co trzeba wiedzieć?

Egzamin teoretyczny jest egzaminem płatnym, a jego koszt to 30 zł. Czas trwania to 25 minut i składa się on z dwóch części, a mianowicie obejmuje wiedzę ogólną (20 pytań, jakie są zadawane dla każdej kategorii prawa jazdy), jak również wiedzę szczegółową (12 pytań, jakie obejmują zagadnienia związane z podaną kategorią prawa jazdy, czy też zezwoleniem, o jakie się staramy).

Żeby uzyskać wynik pozytywny, musimy zdobyć minimum 68 z 74 punktów, jakie można uzyskać. Jeżeli podchodzimy do egzaminu teoretycznego po dłuższej przerwie od szkolenia, to musimy mieć na uwadze na to, że przepisy mogły ulec zmianie.

Jak długo jest ważny egzamin teoretyczny?

Przez dłuższy czas egzamin teoretyczny był ważny tylko sześć miesięcy, jednak w sierpniu 2014 roku ograniczenie to zostało wycofane, wskutek czego obecnie zdany egzamin teoretyczny jest ważny bez terminowo. W związku z tym odstęp pomiędzy egzaminem teoretycznym a praktycznym, jest zależny od tego, jak długo trwa kurs w danym ośrodku prawa jazdy i jak bardzo potencjalny kierowca chce otrzymać stosowne uprawnienia. Od początku roku 2015 każda osoba, która chce zdać egzamin na prawo jazdy nie musi uczestniczyć w szkoleniu teoretycznym.

Ponadto kandydat na kierowcę, który zdał część teoretyczną, natomiast nie przystąpił do egzaminu teoretycznego z różnych powodów, nie musi ponownie przystępować do egzaminu z części teoretycznej, natomiast może od razu podejść do części praktycznej, która przecież jest decydująca.

Może spodobać Ci się również:

photo 1486768801215 35f4fdd73abccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OHx8bWVudGFsJTIwaGVhbHRofGVufDF8MHx8fDE2MzI4Mzc3OTYixlibrb 1.2.1q80w1080

Zaburzenia psychosomatyczne – co to? Czy można skutecznie wyleczyć zaburzenia psychosomatyczne?

1 maja 2022

Organizm człowieka to mechanizm który, aby mógł prawidłowo funkcjonować, musi być zdrowy. Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z różnymi chorobami. Co więcej, na schorzenia może mieć także…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady